Vijesti
Ambasada BiH u Vašingtonu: Ako nešto ne bude preduzeto obustavićemo rad
Zbog rasta kursa dolara, Ambasada BiH u Vašingtonu te Stalna misija BiH pri UN-u u Njujorku nalaze se u nezavidnom položaju. Iz Ministarstva inostranih poslova kažu da su upoznati sa situacijom i da traže rješenje, ali konkretni potezi se još uvijek čekaju.
O negativnim posljedicama promjene kursa dolara, odnosno jačanja dolara u odnosu na euvro i konvertibilnu marku, kao i na status i plate zaposlenih te iznos materijalnih troškova Ambasada BiH je upoznala Ministarstvo inostranih poslova naše zemlje sredinom januara. Isto je učinjeno u februaru i martu sa zahtjevom da se obavijeste određene institucije BiH i poduzmu koraci na ublažavanju posljedica izazvanih ovim trendom. Dopisi sličnog sadržaja su, pored Ambasade BiH u Vašingtonu, upućeni i od Misije BiH pri UN-u u Njujorku, kao i Generalnog konzulata BiH u Čikagu.
Ministarstvo inostranih poslova (MVP) BiH je reagovalo dopisom upućenim 28. januara 2015. kojim informiše da je formirana Komisija za izradu pravilnika o platama, dodacima i naknadama radnika na radu u DKP te dat nalog da se pristupi izradi analize o efektima obračuna i isplate po fiksnim tečajevima u DKP-ima gdje se koriste razne valute, a sve kao privremeno rješenje dok se ne usvoji navedeni pravilnik.
“Ipak, do danas nismo obaviješteni o fazi u kojoj se rad vezan za navedeni pravilnik nalazi, kao ni o spomenutoj analizi. Za to isto vrijeme dolar i dalje nezaustavljivo raste, uz kontinuirano pogoršanje položaja zaposlenih i samog DKP-a”, kaže za Klix.ba ambasadorica BiH u Vašingtonu Jadranka Negodić.
Inače, obračun plata i naknada zaposlenih se vrši u KM, a isplata istih tako što se iznos u KM podijeli sa srednjim kursom dolara na posljednji dan u mjesecu, što znači da rast srednjeg kursa dolara uzrokuje izravno smanjenje primanja u dolarima. Pojednostavljeno, današnji kurs dolara od 1.81 za 1 KM znači da su plate zaposlenih manje za 26,39 odsto u odnosu na 30. juni 2014. ili za 12,8 odsto manje u odnosu na 31. decembar 2014.
“Ugovori o zakupu stanova se zaključuju na godinu dana i naravno u dolarima, a zaposlenim se pravo na naknadu za najam stana isplaćuje u određenom postotku vezanom za platu, opet u konvertibilnim markama, a ne u odnosu na visinu najamnine u dolarima. Tako npr. za stanarinu za dvosoban stan na udaljenosti do 20 km diplomata u Ambasadi je 01. jula 2014. morao izdvojiti 58 odsto plate, dok je po današnjem kursu taj iznos 73.65 odsto njegove plate”, pojašnjava amabsadorica Negodić.
Finansijski plan usvojen je 2014. i on je još uvijek temelj finansiranja Ambasade BiH u Vašingtonu, a isti je baziran na tadašnjem tečaju dolara.
"Ako MVP BiH ne reaguje u dogledno vrijeme i ne ponudi adekvatno rješenje, ovaj nepovoljan trend će se nastaviti, DKP-i će od teškoća u poslovanju preći u fazu nemogućnosti izmirenja nastalih obveza, kao i zaposleni koji neće moći izmiriti troškove stanovanja, niti minimalan životni standard. Do sada je već određen broj diplomata tražio povrat, što se može i dalje očekivati, povjerioci ovdje nemaju razumijevanja za neizmirenje obveza zbog nepovoljnog tečaja dolara niti ih to interesuje. Nadamo se da nećemo biti dovedeni do faze zatvaranja DKP-a”, kaže ambasadorica Negodić.
Iz Ministarstva inostranih poslova za Klix.ba je potvrđeno da su upoznati sa situacijom.
"Pošto je stanje zaista teško, Ministarstvo inostranih poslova BiH je Ministarstvu finansija i trezora BiH iniciralo privremeno fiksiranje kurseva neevrskih valuta dok se ne iznađe konačno rješenje problema nastalih padom evra i jačanjem kursa dolara. Napominjemo da izlaz iz tog problema nije moguć u okviru budžeta MVP-a BiH, nego da se mora iznaći odgovarajuće dugoročno rješenje na nivou Savjeta ministara BiH”, saopštili su za Klix.ba iz Ministarstva inostranih poslova.
izvor: Klix