Republika Srpska

Nove cijene izdavanja građevinskih dozvola

Izdavanje građevinske dozvole trebalo bi da pojeftini u svim dijelovima grada osim centra, gdje će poskupiti.

Gradska uprava pripremila je novu odluku o visini naknade za troškove uređenja gradskog građevinskog zemljišta prema kojoj će grad biti podijeljen na pet grupa, a ne na gradsko i seosko područje kao što je sada, pa je izdavanje građevinske dozvole isto koštalo u centru i Priječanima.

U prvoj grupi koja obuhvata centar, dio Rosulja, Novu Varoš, Borik i dio Kočićevog Vijenca, naknada će iznositi 144 KM po kvadratnom metru.

U drugoj grupi u kojoj su Paprikovac, Petrićevac i dio Rosulja, naknada će iznositi 113 KM. U trećoj grupi biće 84 KM, u četvrtoj 66 KM i u petoj 31 KM.

Jednokratna renta ostaće ista, pa će u užem centru grada iznositi 56 KM, a u šestoj zoni 9,3 KM po kvadratu. U Gradskoj upravi kažu da su zbog nelogičnosti u primjeni postojeće odluke izradili novu.

Imali smo slučajeva da neko želi da gradi objekat na zemljištu koje nije obuhvaćeno nijednim regulacionim planom, ili se nalazi između gradskog i seoskog područja, pa nismo znali kako da obračunamo naknadu navode u Gradskoj upravi.

Plaćanje na rate

Prema važećoj odluci, investitori ne moraju odmah da plate svu naknadu za troškove uređenja, već samo 20 odsto, a ostatak na rate, uz grejs period.Prema novoj odluci, odmah će plaćati 40 odsto, a 60 odsto na rate , s tim da je grejs period umanjen.
 
Ističu da je nova odluka racionalnija i primjerenija stanju na terenu, te priznaju da je nelogično da građevinska dozvola košta isto u centru i u prigradskim naseljima.
Ukoliko zemljište nema svu komunalnu infrastrukturu, ukupni troškovi uređenja biće umanjeni za određeni procenat. Investitorima koji budu sami gradili put, vodovod, kanalizaciju, i drugu infrastukturu, troškovi uređenja biće umanjeni za vrijednost zemljišta i izvedenih radova.
 
Predsjednik Odbora za građevinarstvo Područne privredne komore Aleksandar Lilić smatra da je nova odluka sa pet grupa bolja i da bi jednokratnu rentu trebalo ukinuti i uvesti trajnu rentu, po uzoru na evropske gradove.
 
Trajna renta bi se plaćala na godišnjem nivou i služila bi za upravljanje resursima. Tako bismo izbjegli situaciju da se u centru grada nalaze "rupe" jer vlasnici zemlje neće ništa da grade- objašnjava Lilić. Kada bi morali da plate trajnu rentu, onda bi ili gradili da ostvare prihod ili bi omogućili drugima da grade.
 
Izvor: Blic
 

 

 

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog