Svijet

Hoće li Katar spremno dočekati SP 2022?

Otkako je Guardian 2013. pisao o kršenju ljudskih prava radnika, Katar je pod sve većim pritiskom. Strani radnici čine više od tri četvrtine ukupnog stanovništva Katara i nadmašuju lokalne radne snage u razmjeri 20:1, piše BBC.

 
U maju, pod povećalom FIFA, medija i kampanja o ljudskim pravima, Vlada u Kataru obećala je reformu restriktivnog kafale sistema - u kojem poslodavci učinkovito posjeduju radnika i kontrolišu njegovu slobodu da napusti zemlju - te da će provesti predložene izmjene "što je prije moguće".
 
Greške i problemi
 
U decembru je katarski Emir šeik Tamim bin Hamad al-Thani priznao je da je došlo do "greške i problema", ali da vlasti "ozbiljno rade na poboljšanju situacije".
 
Dakle, sada, više od četiri godine nakon dobijanja domaćinstva Svjetskog prvenstva, koliko se zapravo postiglo?
 
Posjetite li ogromni Međunarodni stadion Khalifa - jedno od glavnih poprišta SP-a, znakovi su ohrabrujući. Mjesta poput ovog usvojili su više standarde, radnici imaju koristi od pristojnog smještaja, te strožijih zdravstvenih i sigurnosnih propisa.
 
No, za radnike na drugim infrastrukturnim projektima, na mjestima kao što su Lusail - potpuno novi grad na sjeveru Dohe, koji se gradi od nule - stvari su drugačije, jer izvođači žure da privedu kraju ogromne građevinske planove.
 
"Postoji jasna politička i komercijalna spremnost za reforme, a provedba je u toku", kaže dr. Ray Jureidini, stručnjak za ljudska prava u Katar Fondaciji, savjetodavnom tijelu vlade Katara.
 
"Tu je poticaj i zamah koji sugeriše da nema stagnacije ili nazadovanja, iako je još dug put do kraja. Reforme će se nastaviti, ali ostaje da se vidi koliko će se tajming isplatiti."
 
Tokom proteklih 18 mjeseci službeno je usvojen set standarda za dobrobit radnika migranata. Usvojili su ga glavni klijenati države, odnosno Vrhovnog odbora za SP 2022., zvaničnici javnih radova i QRail. Oni uključuju prevoz, ishranu, smještaj, te zdravlje i sigurnost radnika. Nedavno uvedena mjera je i uslov da kompanije direktno plaćaju svoje zaposlenike kako bi bili sigurni da će radnici dobiti novac na vrijeme.
 
"Iako smo tek počeli sa provedbom ovih standarda, preduzete su ozbiljne i napredne akcije u raskidu ugovora sa firmama koje ih ne mogu ispuniti ili ne zadovoljavaju standarde", tvrdi dr. Jureidini.
 
"Potrebno je vrijeme kako bi temeljito unaprijedili politički, ekonomski i društveni sistem. Reforma kafale sistema primjenjivaće se ne samo na radnicima migrantima u građevinskom sektoru, nego i na stručnjacima. Nadam se da se znatan napredak u reformama može postići u periodu od naredne dvije godine ili više. Ako prevladamo odugovlačenje i više energije i resursa uložimo u najgore elemente u sistemu, to bi trebalo da bude značajno poboljšanje."
 
No, za mnoge, reforme su jednostavno prespore. Pogotovo zakonske reforme. Sharan Burrow, glavni sekretar Međunarodne konfederacije sindikata, jedan je od kritičara.
 
"Ništa se nije promijenilo" rekla je iz svoje kancelarije u Briselu.
 
"Ništa u njihovim pravima, saglasnosti - kafale je sistem ropstva, gdje ste u vlasništvu drugog ljudskog bića, gdje su vaše ulazne i izlazne vize, vaši životni uslovi pod kontrolom drugog čovjeka. Ropstvo živi u Kataru. Zakoni su neadekvatni. Nema slobode udruživanja. Siromašni radnik iz azijske ili afričke zemlje će biti prisiljen da agenciji daje nezakonite naknade za regrutovanje, kako bi dobili posao koji im očajnički treba. Ne isplaćuju im se primanja u cjelini, te su prisiljeni da žive u bijedi, često u nezdravim uslovima. To je katastrofa. A ne mora biti tako."
 
U decembru je Guardian pisao o nepalskim migrantima koji su umrli radeći na insfrastrukturnim projektima. Svaki drugi dan jedan radnik bi umro, uprkos obećanjima Katara da će poboljšati njihove uslove za rad. Katar je priznao da su 964 radnika iz Nepala, Indije i Bangladeša umrli tokom 2012. i 2013., a prošle godine obećao je reformu kafale sistema.
 
Ali Burrow time nije zadovoljan. 
 
Sistem ropstva
 
"Broj umrlih se ne smanjuje. Iz samo dva primjera - indijskog i nepalskog - znamo da će više od 4.000 radnika umrijeti prije nego se lopta zakotrlja u Kataru. Oni trebaju da se prema radnicima koji grade njihovu budućnost odnose dostojanstveno, poštujući njihova ljudska i radnička prava. No, oni nastavljuju da grade svoje bogatstvo na teretu radnika. Kafale sistem je još tu. To je sistem ropstva u 21. vijeku i to se mora promijeniti ako Katar želi da pronađe svoje mjesto u modernim, civilizovanim narodima koji poštuju ljudska prava. FIFA je mogla reagovati prije dvije ili tri godine. Mogli su, i sada mogu reći, da neće biti SP-a bez radničkih prava. Katarani silno žele SP, a to bi ih prisililo da se promjene. No, dok FIFA na svojoj igri nosi teret ropstva, ništa se neće promijeniti ako ne zauzmu stav."
 
Katarska vlada odbila je ovo komentarisati, ali iz izvora bliskih vladi ističu da je potrebno strpljenje u zemlji koja se borila s razdobljem bez razvoja i rasta, a koja se oslanja na podršku stranih radnika kao i u nekim drugim dijelovima svijeta.
 
"Teško je procijeniti da li se reforme vremenski ispravno implementiraju," kaže dr. Jureidini.
 
"Jasno je da mnoga kršenja ljudskih i radničkih prava znače da je reforma hitno potrebna, a posebno zbog toga što od uslova razvoja zavisi Svjetsko prvenstvo. Ako, i dok se uslovi i tretman radnika migranata ne poboljšaju u toku iduće dvije godine, pogotovo za one koji nisu plaćeni ili nisu ispravno plaćeni i čiji su uslovi rada i života nepodnošljivi, onda može doći do poremećaja u organizaciji SP-a."
 
izvor: Oslobođenje
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog