Republika Srpska

Vlada predlaže uvođenje stope PDV-a od 22 i 10 odsto

Vlada Republike Srpske (RS) potvrdila je sinoć, na prvoj posebnoj sjednici, set, kako je saopšteno, reformskih zakonskih rješenja planiranih Ekonomskom politikom za ovu godinu.

 
Vlada je pripremila i Inicijativu za pokretanje postupka za donošenje Zakona o izmjenama Zakona o administrativnim taksama BiH, kao i inicijative za izmjenu i dopuni Zakona o PDV-a te za izmjenu i dopunu Zakona o akcizama u BiH.
 
Ministarstvo finansija RS predlaže Upravnom odboru UIO da podnese inicijativu za izmjenu i dopuni Zakona o akcizama u BiH.
 
Izmjena navedenog zakona predviđa uvođenje specifične akcize na cigarete i uvođenje dodatne akcize na pivo (0,30 KM za pakovanje od 20 komada cigareta i dodatni iznos akcize na pivo od 0,15 KM po litru).
 
Vlada RS će podnijeti i inicijativu za izmjenu i dopunu Zakona o PDV-u, kako se navodi, a s ciljem poboljšanja ekonomskog položaja socijalno ugroženih kategorija stanovništva, predlaže se uvođenje diferencirane stope PDV-a, kao mjere koja ima, prvenstveno, socijalni karakter.
 
Uvođenjem druge, niže stope PDV-a, želi se uticati na smanjenje cijena osnovnih prehrambenih proizvoda, kako bi se obezbijedilo finansijsko olakšanje za socijalno ugrožene kategorije stanovništva.
 
U Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o PDV-u se predlaže da se umjesto dosadašnje jedinstvene stope PDV-a, od 17 odsto, uvedu dvije stope PDV-a, i to standardna stopa PDV-a od 22 odsto i niža stopa PDV-a od 10 odsto.
 
Niža stopa bi se primjenjivala na osnovne prehrambene proizvode: brašno, hljeb, mlijeko, jogurt, ulje, mast, so, šećer, homogenizirana dječija hrana i lijekovi.
 
Vlada RS je usvojila i Inicijativu za pokretanje postupka za donošenje Zakona o izmjenama Zakona o administrativnim taksama BiH, a inicirana izmjena zakona ide u pravcu vraćanja iznosa administrativnih taksi na stanje prije stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o administrativnim taksama BiH kako bi se omogućilo rasterećenje privrede RS i BiH u cjelini.
 
Na sjednici Vlade RS pripremljen je i Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama zakona o fiskalnim kasama u RS (po hitnom postupku), saopšteno je iz entitetske vlade.
 
Ovim zakonom uvode se oslobađanje od obaveze registrovanja prometa putem fiskalnih sistema i samostalnim preduzetnicima koji obavljaju usluge taksi prevoza kao mali preduzetnici, poljoprivrednim gazdinstvima upisanim u Registar poljoprivrednih gazdinstava, te poljoprivrednim gazdinstvima koja poljoprivrednu djelatnost obavljaju kao mali preduzetnici.
 
Na ovaj način njihov pravni položaj izjednačava se sa pravnim položajem malih preduzetnika koji obavljaju zanatske usluge i oslobođeni su obaveze registrovanja prometa putem fiskalnih kasa.
 
Na sjednici je utvrđen i Nacrt zakona o porezu na dobit.Generalna novina ovog zakona je da se pri obračunu dobiti koristi obračunska metoda zakona porezom po odbitku gdje je riječ o gotovinskom principu.
 
Utvrđen je i Nacrt zakona o porezu na nepokretnosti.
 
Budući da se razlike u odnosu na važeći tekst Zakona o porezu na nepokretnosti odnose na više od 50 odsto odredaba tog zakona, predloženo je donošenje novog zakona o porezu na nepokretnosti.
 
Utvrđeni su i nacrti zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza te o obaveznim osiguranjima u saobraćaju, zatim Nacrt zakon o računovodstvu i reviziji i Nacrt zakon o fiskalnoj odgovornosti u RS.
 
Pripremljen je i Nacrt zakona o odgođenom plaćanju poreskog duga, koji se može izmiriti: odgađanjem plaćanja poreskog duga jednokratno najduže do godinu dana i odgađanjem plaćanja poreskog duga u jednakim mjesečnim anuitetima najduže do 60 mjeseci.
 
Vlada RS je utvrdila i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o jedinstvenom registru finansijskih izvještaja RS, te Nacrt zakona o izmjenama zakona o porezu na dohodak.
 
Utvrđen je i Nacrt zakona o izmjeni i dopunama zakona o doprinosima.
 
Vlada RS-a je potvrdila i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o investicionim fondovima te Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti.
 
izvor: Fena
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog