Svijet

AP: Istorija rata prožeta civilnim žrtvama

JERUSALEM - Rijetko kada je svijet s tolikom pažnjom pratio vazdušne napade na neko gradsko područje kao što je to činio prošlog ljeta tokom sukoba u Gazi, ali civili nisu ginuli samo na palestinskoj teritoriji, već i u Iraku, Avganistanu, Alžiru, Čečeniji i Srbiji, navodi Asošiejtid pres (AP).

Američka agencija podsjeća da je NATO, bez saglasnosti UN, tokom tri mjeseca 1999. godine vodio vazdušnu kampanju protiv Srbije kako bi primorao srpske snage bezbjednosti na povlačenje s Kosova.

Kosovo, kako napominje AP, ima istorijski značaj za Srbe, ali je nastanjeno pretežno kosovskim Albancima koji su željeli otcjepljenje.

AP u tekstu navodi da je bombardovanje bilo odgovor na brutalnost prema kosovskim Albancima tadašnjeg lidera Srbije Slobodana Miloševića, koji je kasnije pred Haškim tribunalom optužen za zločine protiv čovječnosti.

"U jednom izvještaju namijenjenom Haškom tribunalu piše da je (u bombardovanju Srbije) ubijeno, kako se čini, oko 500 civila i napominje se da su među metama bile neke "nejasno definisane kategorije, poput vojno-industrijske infrastrukture i ministarstava, kao i potencijalno problematične kategorije poput medija i rafinerija", prenosi AP.

Agencija podsjeća da su i SAD ubijale civile u nedavnim sukobima u Iraku i Avganistanu, ali i ranije, u Vijetnamu i Koreji.

Kada su SAD u avgustu 1945. godine bacile atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki, poginulo je oko 130.000 ljudi, a kapitulacija Japana označila je kraj Drugog svjetskog rata.

Manje je poznato, međutim, da je američka avijacija pet mjeseci ranije bombardovala i Tokio, kada je život izgubilo oko 100.000 ljudi. To je, kako navodi AP, bila najsmrtonosnija pojedinačna bombaška operacija u tom ratu.

Savezničke snage su 1945. godine zasule bombama i Drezden, uništivši industrijski centar grada.

Njemačka vojska je u "Blickrigu" - bombardovanju Londona - ubila više od 28.000 ljudi, kao i milione drugih tokom Drugog svjetskog rata.

Francuska, čiji se kolonijalizam 1950-ih godina bližio kraju, povela je jednu od najbrutalnijih borbi u pokušaju da zadrži Alžir, čiju je teritoriju smatrala dragocenom. Rat je trajao sedam godina, do 1962, a broj Alžiraca koji su izgubili život i dalje je nepoznat: jedan vodeći francuski istoričar procjenjuje da je ubijeno između 350.000 i 400.000 civila.

Francuska vojska je prethodno, 1945. godine, tokom pobune u alžirskom gradu Setifu, ubila hiljade ljudi: prema podacima francuske strane između 15.000 i 20.000 ljudi, dok Alžirci navode da je bilo oko 45.000 žrtava.

U sukobu Izraela i Hamasa prošlog ljeta u Gazi ubijeno je, prema podacima UN, 2.205 Palestinaca, od kojih 1.483 civila. Izrael tvrdi da je među žrtvama bilo 890 ekstremista i navodi da je na izraelskoj strani ubijeno 67 vojnika i pet civila.

Prema izvještaju AP, stambene četvrti su u 247 navrata bile meta vazdušnih napada, u kojima je ubijeno najmanje 844 Palestinaca, od kojih 508 žena, djece i starijih ljudi. Izrael je naveo da je pokušao da izbjegne civilne žrtve pokušavši da upozori civile.

Izrael je i prije prošlogodišnjih sukoba ubijao civile, uglavnom tokom palestinskih kampanja i ratova u Libanu.

U Siriji je, kako se procjenjuje, za četiri godine život izgubilo oko 220.000 ljudi, od kojih su skoro polovina bili civili, a mnogi od njih stradali su u artiljerijskim napadima sopstvene vlade.

Ruske snage su, tokom ratova u Čečeniji, napale Grozni krajem 1994. i početkom 1995. godine. U to vrijeme, to je smatrano za najžešće bombardovanje u Evropi posle Drugog svjetskog rata. Grozni je napadnut i 1999. Borci za ljudska prava i humanitarni radnici tvrde da su u napadima ubijene hiljade civila, ali tačan broj nikada nije ustanovljen.

Sukobi sa civilnim žrtvama obilježili su i noviju istoriju Latinske Amerike, poput puča u Čileu 1973. godine kada je svrgnut Salvador Aljende ili tokom argentinske diktature od 1976. do 1983. godine. 

U građanskom ratu u Gvatemali (1960-1996.) ubijeno je do 200.000 ljudi, uglavnom civila, poreklom Maja, koji su bili meta zbog navodne povezanosti s ljevičarskim gerilcima.

I nigerijska vojska je bila meta optužbi da namjerno ubija civile, u znak odmazde zbog napada ekstremista sunitske grupe Boko Haram. U jednom od najgorih incidenata, grad Bama je prošle godine razoren i stotine ljudi su ubijene, stotine kuća zapaljene pošto je Boko Harma ubio jednog vojnika.

izvor: Tanjug

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog