Svijet

Francuska na meti Islamske države

PARIZ - Islamska država (IS) preuzela je odgovornost za terorističke napade u Francuskoj, gdje je 7. januara u napadu na redakciju magazina "Šarli ebdo“ ubijeno 12 osoba, kao i za ubistvo policajke i za ubistvo četiri taoca u prodavnici košer hrane.

Policijskom akcijom okončana je talačka kriza, a braća Said i Šerif Kuaši osumnjičeni za napad na "Šarli ebdo" ubijeni su u štampariji u estu Damatren-on Goel nadomak Pariza, dok je Amedi Kulibali, za koga se sumnja da je pucao u policajku, ubijen u pomenutoj prodavnici u pariskom kvartu Port de Vensen.

Poslije tek završene drame ostaje strijepnja da će teror biti nastavljen, jer prema riječima islamskog sveštenika i jednog od lidera Islamske države Abu Saad al Ansarija "Francuska je početak".

"Počeli smo operacijom u Francuskoj za koju preuzimamo odgovornost. Sutra će biti u Britanije, Americi i drugdje. To je poruka svim zemljama koje učestvuju u koaliciji (predvođenoj SAD) koja je ubila članove Islamske države", rekao je Ansari na propovijedi u iračkom gradu Mosulu, koji kontroliše Islamska država, kako prenosi izraelski list "Haarec".

Bez obzira na to što su eksperti ukazali na mogućnost da preuzimanjem odgovornosti za napade u Francuskoj IS želi samo da postigne propagandni efekat, nema sumnje da su na to uticale i aktivnosti francuskih trupa u Africi i Aziji u okviru NATO, navode svjetske agencije.

Drugo pitanje moglo bi da bude - zašto su napali u Francuskoj? 

Vojno prisustvo Francuske u Africi i Aziji dijelom je obaveza prema NATO savezu, a dijelom tekovina kolonijalnog naslijeđa.

Stalne vojne baze Francuska ima osim u prekomorskim teritorijama - Gvajani, Francuskoj Polineziji, Novoj Kaledoniji, na ostrvima Gvadalupe, Martinik, Majot (ostrvo u komorskom arhipelagu), Reunion (takođe u Indijskom okeanu), kao i na ostrvima Sent Pjer i Mikelon, u sjevernom Atlantiku, i u nizu suverenih zemalja.

Francuske trupe tako su kontinuirano prisutne u bivšim francuskim posjedima, poput Burkine Faso (ranije Gornja Volta), Kamerunu, Centralnoafričkoj republici, Čadu, Gabonu, Džibutiju, Gvineji, Obali slonovače, Senegalu, Maliju i Nigeru.

Francuska je vojno bila aktivna i u Avganistanu, odakle se povukla decembra 2014. godine.

Činjenica da je dan uoči terorističkog napada na „Šari ebdo“ objavljeno da će francuski nosač aviona "Šarl de Gol" sa pratećim vazdušnim snagama biti poslat u Persijski zaliv da podrži borbu protiv IS, vjerovatno nije bio povod za napad, ali još je rano za konačne zaključke.

IS zvanično djeluje od 3. januara prošle godine kada je u Faludži proglasila državu, a odmah zatim njeni pripadnici su krenuli u terorističke akcije u Siriji i Libanu, a do kraja godine stekli su epitet ozloglašenih masovnih ubica.

Pripadnici IS sijali su strah primjenjujući najsurovije metode egzekucije, odrubljujući glave taocima, a među žrtvama su bili novinari, vojnici i humanitarni radnici.

Istoga dana kada su odjeknuli pucnji u redakciji francuskog "Šarli ebdoa" u Jemenu je pripadnik Al-kaide izveo samoubilački napad u kojem je stradalo još 33 ljudi, a nekoliko nedjelja ranije Al-kaida i IS postigle su dogovor o saradnji.

Iako ova dva teroristička napada ne mogu da se dovedu u direktnu vezu, sama pomisao da su dvije najekstremnije islamske organizacije udružile snage nameće pitanje kada i gdje će ponovo napasti.

izvor Tanjug

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog