Svijet
Amerikanci nakon 13 godina napustili Avganistan
Sjedinjene Američke Države okončale su svoj rat u Avganistanu, što je simbolično obilježeno ceremonijom u nedjelju, na kojoj su američke borbene trupe predale zemlju avganistanskim sigurnosnim snagama.
Svečanost je napravljena u sjedištu misije NATO-a, uz prisustvo birane publike.
Američki general Džon Kambel istakao je da je u Avganistanu ubijeno 3.500 međunarodnih vojnika, te je pohvalio avganistanske snage sigurnosti na spremnosti da preuzmu borbu u svoje ruke.
Dodao je kako će NATO nastaviti pružati podršku domaćim snagama da u zemlji održe mir i stabilnost. To podrazumijeva da će već od 1. januara naredne godine NATO pružiti podršku u obuci avganistanske vojske.
"Zahvaljujući izvanrednim naporima i žrtvama naših žena i muškaraca u uniformi naša borbena misija u Avganistanu je završila i najduži rat u američkoj istoriji je došao do svoga kraja", rekao je američki predsjednik Barak Obama, prenosi Hafington Post.
Misija NATO-a, na čelu sa SAD-om, u Afganistanu je uspostavljena s ciljem rušenja talibana nakon terorističkih napada 11. septembra 2001. godine u SAD-u. Tokom rata u Afganistanu poginula su 2.224 američka vojnika, prenio je AP.
Misija, čiji je prvobitni cilj bio da sruši taliban i alkaidu, dostigla je vrhunac od 140.000 vojnika u 2010. godini. Obama je naredio vojsku da otjera pobunjenike iz strateški važnih regiona, posebno u južnim provincijama Helmand i Kandahar, gdje je taliban vladao od 1996. do 2001. godine.
Portparol talibana Zabihulah Mujahid rekao je da je ceremonija, održana u nedjelju, „ceremonija poraza“, te dodao da će se borba pobunjenika nastaviti.
„Borićemo se dok ne istjeramo sve strane vojnike iz Avganistana i dok ne uspostavimo islamsku državu“, dodao je Mujahid.
Avganistanvi imaju mješovito mišljenje o povlačenju stranih trupa. Mnogi vjeruju da su vojnici potrebni kako bi pružili podršku avganistanskom naporu da se obezbijedi mir u zemlji u kojoj rat vlada više od tri decenije.
“U zadnjih 13. godina vidljivo je poboljšanje u našem načinu života – sloboda govora, demokratija”, rekao je za Hafington Post, 42-godišnji trgovac, Gul Muhamed.
Dodao je da im je vojska i dalje potrebna, bar dok avganistanske snage budu dovoljno jake da preuzmu zemlju i formiraju vladu.
izvor: Hufington Post