Banja Luka
Budžet Banjaluke: 6,2 odsto manji od ovogodišnjeg
BANJALUKA - Skupština grada Banjaluka usvojila je danas budžet za iduću godinu u iznosu 120.810.000 KM, koji je za 1,48 miliona KM veći od nacrta, ali je za 6,2 odsto manji u odnosu na ovogodišnji od 128,8 miliona KM.
Zamjenik gradonačelnika Banjaluke Jasna Brkić, u pauzi zasjedanja, rekla je novinarima da su potrebe uvijek veće od mogućnosti, te da će morati da se uloži mnogo truda, napora i boljeg rada gradske uprave da bi ovi prihodi bili ostvareni.
Brkićeva je budžet za narednu godinu ocijenila kao stabilizacioni, ističući da nije bilo velikih rezova i da je budžetski okvir dovoljan da obaveze grada budu podmirene.
"U momentu kada unazad nekoliko godina konstantno imamo pad prihoda, prvo treba zaustaviti pad prihoda, a onda dodatnim aktivnostima pokrenuti privredu i dobiti više sredstava u budžetu. Ono čime sigurno nismo zadovoljni jesu sredstva koja su planirana za ulaganje u privredu i sredstva namijenjena komunalnoj infrastrukturi u gradu", navela je Brkićeva.
Ona je naglasila da se Banjaluka može brže razvijati stvaranjem nove vrijednosti, odnosno aktiviranjem realnog sektora.
Brkićeva je navela da ima više problema kada je riječ o porezu na nepokretnosti i da je predloženo pokretanje inicijativa prema Ministarstvu finansija i Vladi Srpske i dalje u parlamentu, kojima bi bila izmijenjena neka zakonska rješenja, jer prihod od poreza na nepokretnost u cijelosti pripada jedinicama lokalne samouprave.
"Banjaluka u ovom trenutku, od stupanja na snagu zakona 2006. godine, potražuje šest miliona KM obračunatog poreza na nepokratnost koji nije naplaćen. Ukupna procijenjena vrijednost više od 175.000 nepokretnosti na području Banjaluke iznosi nešto više od 8,5 milijardi KM, a oporezivo je samo oko 3,5 milijarde KM ili nešto više od 46 odsto nepokretnosti koje su ljudi sami prijavili", ukazala je Brkićeva.
Ona je napomenula da nema sankcija za one koji nisu prijavili nepokretnosti, a obuhvat nepokretnosti nije u onoj mjeri u kojoj bi trebalo da bude, ističući da je to prostor u kome će grad zajedno sa Vladom Srpske tražiti rješenja.
Brkićeva je dodala da je, uvažavanjem nekih zahtjeva iz javne rasprave po mjesnim zajednicama, povećano 500.000 KM za projekte vodosnabdijevanja, te da je potrebno obezbijediti dodatna sredstva za realizaciju regionalnog projekta "Crno vrelo", s obzirom na to da je vodosnabdijevanje grada prioritet svih prioriteta.
"Oko 150.000 KM više planirano je za podsticaj zapošljavanju i samozapošljavanju, povećana su i sredstva za tekuće investiciono održavanje puteva, takođe po 150.000 KM, a ponovo smo predvidjeli sredstva za participaciju penzionerima do 65 godina", navela je Brkićeva i dodala da trošenje manjih sredstava zahtijeva puno više odgovornosti i transparentnosti.
Prema njenim riječima, Odbor za finansije i budžet predložio je izradu resursne karte koja bi trebalo da bude izrađena do 1. aprila, a u planu je i provođenje projekta upravljanja imovinom, koji treba da donese povećanje prihoda, odnosno da pokaže sveobuhvatnu brigu o ukupnoj imovini grada.
Šef odborničkog kluba SDS-a u gradskoj skupštini Đorđe Umićević ocijenio je da je budžet za 2015. godinu katastrofalan i da vraća Banjaluku u 2006. godinu, te da nije dovoljan da ispuni sve potrebe.
On je rekao i da Banjaluka nema proizvodnju, koja je suština svega, ističući da je potrebno stvoriti privredni ambijent.
Odbornici pozicije i opozicije na današnjoj sjednici bili su jedinstveni u jednom, a to je da se mora mijenjati način naplate poreza na nepokretnosti.