Svijet

Crni policajci u Njujorku osjećaju strah od kolega oficira

Veliki broj crnih NYPD oficira kažu da su doživjeli isto rasno profilisanje koje je Erika Garnera koštalo života, na njihovom radnom mjestu od Menhetna do Bruklina.

Garner, 43-godišnji crnac, osumnjičen za nezakonito prodavanje cigara, ubijen je od strane njujorkškog policijskog oficira nedopuštenim zahvatom gušenja. Njegova smrt, kao i smrt tinejdžera u Fergusonu, izazvale su proteste širom zemlje protiv policijskih taktika. U subotu su tenzije eskalirale nakon što je crni napadač, koji je na društvenim mrežama napisao da će osvetiti smrt crnaca, ubio dva policajca u Njujorku. 

Protesti i smrt uniformisanih policajaca prestavljaju veliki izazov za gradonačelnika Njujorka, Bila de Blazia. Gradonačelnik mora pokušati ublažiti oštećene odnose sa policijom, a koji tvrde da ih gradonačelnik nije u potpunosti podržao. U isto vrijeme gradonačelnik mora smiriti svoju zajednicu koja vjeruje da je policija nepravedno cilja. 

Međutim, sada se stvara jaz između crnih i bijelih policajaca u Njujorku. 

Rojters je intervjuisao 25 Afričkoameričkih oficira iz njujorške policije, od kojih je 15 u penziji, a 10 i dalje služi. Svi, osim jednog, rekli su da su bili žrtve rasnog profilisanja, a koje se odnosi na korišćenje rasne ili etničke pripadnosti  kao osnova sumnje da je učinjeno krivično djelo.

Policajci su rekli da su nekoliko puta bili isključeni iz saobraćaja bez razloga, da su pretrpjeli agresiju policajaca pri ispitivanju, da im je prijećeno puškama… Petorici od njih je prijećeno smrću.  

Dezmond Blejz, koji se penzionisao prije dvije godine, rekao je da je jednom zaustavljen od strane policije dok je džogirao kroz Bruklin. “Imao sam svoju ličnu kartu sa sobom, tako da je sve dobro prošlo”, ali je priznao da je tužio policiju navodeći da je rasno maltretiran. “Šta je sumnjivo u džogiranju?”. 

NYPD i sindikat policijaca odbio je da komentariše. Međutim, branitelj NYPD tvrdi da su policijske metode pretvorile Njujork iz nekadašnjeg grada ubistava u najsigurniji grad u SAD. 

“To bi bila dobra naslovna stranica kada bi priznao da se ovo dešava, ali ja mislim da ne možemo reći da je to istina dok ne razmotrimo okolnosti pod kojima su ti policajci zaustavljeni”, rekao je Bernard Park, bivši načelnik Policijskog odjeljenja Los Andželesa, a koji je Afroamerikanac. 

Dodao je da su etničke grupe najviše osumnjičene prema policijskim izvještajima o kriminalu. 

Crnci su bili počinioci 73 odsto pucnjava u Njujorku u 2011. godini, a tada su predstavljali 23 odsto stanovništva.  

Veliki broj akademika vjeruje da je statistika iskrivljena jer se policija previše fokusirala na crne zajednice dok ignorišu kriminal u drugim oblastima. 

Jedna trećina crnih oficira koja je intervjuisana rekla je da su zbog rasnog profilisanja uložili žalbe svojim supervizorima.   

Svi osim jednog supervizora su odbacili žalbe ili su uzvratili sa sankcijama protiv oštećenih policajaca. 

Međutim, NYPD nije htio Rojtersu dati podatke o ovim žalbama. 

Kako Rojters saznaje bijeli službenici nisu jedini optuženi za malverzacije. Prigovori građana su prilično jednaki protiv obje etničke grupe policajaca. 

Neki od službenika Rojtersa su priznali da su i sami bili optuženi za upotrebu prekomjerne sile, ali tvrde da takve žalbe nisu neuobičajene u Njujorku. 

Ipak, socijalni psiholozi iz Stanforda i  Jale univerziteta tvrde da istraživanja pokazuju da postoji implicitna rasna pristrasnost u američkoj psihi koja crne muškarce veže za kriminal. To potvrđuje i izvještaj njujorške policije iz 2010. godine u kojem piše da su, u prethodnih 15 godina, najviše stradali crni policajci tokom susreta sa policijom, a koja ih je zamijenila za kriminalce. 

Takođe, prema izvještajima je evidentno da je nedolično ponašanje policije poraslo za 214 odsto od 2000. godine.  

izvor: Rojters
 
Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog