Kultura

Nominacija stećaka za UNESCO-ovu Listu svjetske baštine

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika u BiH usvojila je Nominacijski dosije i Plan upravljanja za upis nekropola sa stećcima na Listu svjetske baštine UNESCO-a, čime su se stekli uslovi za nominaciju stećaka na ovu listu.


Rok predaje dokumenata UNESCO-u je 31. januar, ali se očekuje da će to biti učinjeno odmah nakon Nove godine.

Predsjedavajući Komisije Dubravko Lovrenović rekao je da će stručnjaci Međunarodnog savjeta za spomenike i spomeničke cjeline /IKOMOS/ posjetiti tokom narednog ljeta sve lokacije nominovanih nekropola, a da će Komitet za svjetsko nasljeđe odlučivati o nominaciji 2016. godine.

"Projekat serijske nominacije stećaka za upis na Listu svjetske baštine predstavlja jedan od najsloženijih i najobimnijih dokumenata iz oblasti zaštite graditeljskog nasljeđa, te su u njegovu pripremu uključene i susjedne države: Hrvatska, Crna Gora i Srbija", rekao je Lovrenović na konferenciji za novinare u Sarajevu.

Iz BiH su u izradi ovih dokumenata učestvovali timovi stručnjaka iz Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika u BiH, Zavoda za zaštitu spomenika Federacije BiH, Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske, Zemaljskog muzeja BiH, Muzeja Semberije iz Bijeljine i Ministarstva civilnih poslova BiH.

"Upisom nekropola sa stećcima na Listu svjetskog nasljeđa, ova dobra će, prije svega biti sačuvana od propadanja i uništenja, a stećci će, kao fenomen ovih prostora, dobiti svoje zasluženo mjesto kao dio baštine svijeta", naglasio je Lovrenović.

Prema njegovim riječima, zbog potreba usklađivanja odluka Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika u BiH sa metodologijom koja je propisana Operativnim smjernicama za izradu nominacija Centra za svjetsku baštinu UNESCO-a, Komisija je usvojila izmjene i dopune odluka o 21 nacionalnom spomeniku.

Izmjene i dopune odluka odnose se na usaglašavanje podataka o broju stećaka u skladu sa istraživanjem entitetskih zavoda koje je urađeno u protekle dvije godine, te precizno definisanje zona zaštite i zaštitnog pojasa na osnovu dobijenih katastarskih podataka.

Komisija za saradnju sa UNESCO-om je u junu, takođe, usvojila Nominacijski dosije i Plan upravljanja za upis nekropola sa stećcima na Listu svjetske baštine UNESCO-a, dok su pojedinačne planove upravljanja za svaku od nekropola usvojile opštinske skupštine. Konačna vezija dokumenata biće predata Savjetu ministara BiH.

Proces nominacije stećaka započet je u novembru 2009. godine potpisivanjem pisma namjere o zajedničkoj nominaciji predstavnika BiH, Crne Gore, Hrvatske i Srbije.

U regionu je ukupno nominovano 30 nekropola stećaka, od čega su 22 iz BiH, po tri iz Srbije i Crne Gore i dvije nekropole iz Hrvatske. Od 70.000 evidentiranih stećaka u BiH se nalazi više od 60.000.

Izvor: Srna

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog