Svijet
ISIS isporučio 7 milijardi dolara antikviteta na crno tržište
Da li ste se ikad pitali odakle terorističkim grupama njihov budžet?
Ponekad su to ludi milijarderi sa “zlim planom”, ponekad su to ukradeni ili “prljavi” dolari beskrupuloznih korporacija ili vlada, ali sada su Irak i Sirija, i to zato što prodaju prošlost.
Ove godine pripadnici Islamske države u Iraku i Siriji su ubijali u ime 7 milijardi dolara teškog crnog tržišta svjetskih antikviteta koje su skidali iz muzeja i arheoloških nalazišta na lokacijama na Bliskom istoku i prodajući ih na crnom tržištu.
I Amerika je jedan od njihovih najboljih kupaca. Zapadni svijet ima istorijski nezasit apetit za predmetima iz klasičnih kultura Grčke, Rima i Bliskog istoka. Srijia i Irak imaju sve to. A ISIS je voljan da iskoristi ovu slabost za profit.
Što nas dovodi do zaključka da smo mi sami ti koji finansiraju polovinu trenutnog “ludila” na Bliskom istoku.
Međunarodni savjet muzeja sa “crvenim listama” i baze podataka poput Antikvarijuma pokušavaju da identifikuju rizične objekte, ali sa više od 145 odsto porasta iznosa u sumnjivim sirijskim starinama, koje su prokrijumčarene od strane kupaca – teško mogu da prate koji to dio svjetske baštine se gubi u svrhe finansiranja terorizma.
Predmeti katalogizovani u sirijskim muzejima i u Iraku su najvjerovatnije predmeti na ovim listama. To je posebno tragično zato štu su ti muzeji nedavno ponovo otvoreni nakon što su godinama bili zatvoreni pod uticajem posljednjeg talasa Amerčke okupacije ovih prostora.
Tih 145 odsto povećanja uvoza antikivteta iz sirije u 2014. godini je dodatak burnim spekulacijama koje su prisutine tokom posljednjih godina.
Roba koje je prijavljena od strane uvoznika kao antikvitet iz Iraka je već povećana za 672 odsto u periodu 2012-2013. Američki Stejt Deparment i UNESCO su generisali ove brojke uvoza/izvoza i potencijalnog ISIS budžeta zasnovanog na procjenama. I oni stoje iza toga.
Iako se može diskutovati oko istinitosti nedavne informacije da su ISIS-u antikviteti iz konflikta drugi najveći izvor prihoda – ova informacija je nejasna i trenutno izvor debate.
U kombinaciji sa pljačkom modernih auta, kućnih aparata i ljudi (za otkup), nedavna informacija ima smisla, ali ne kao isključiva pojava.
Iako postoji međunarodni interes u zaustavljanju ISIS-a, bukvalno od protesta studenata do zabrane prometa robe, imaju malo efekta. Iako još uvijek postoji tehnička zabrana za iračke artefakte iz 2003. godine, malo je učinjeno da se zaustave postojeće pljačke lokacija i prodaje na crnom tržištu.
Sve te zabrane samo znače da muzeji i nacionalne agencije ne smiju da se biduju za ove predmete – ostavljajući ih sve u rukama tajnovitih privatnih kolekcionara.
izvor:allday.com