Svijet

Najkorumpiraniji kineski zvaničnik?

Kineski general predao je vlastima "mercedes", koji je bio napunjen zlatnim polugama, što je samo jedan mali dio njegovog reketa od tri milijarde dolara, koliko je iznudio tokom godina službe.

Slučaj generala Gu Junšana samo je dokaz da zvanični Peking nastavlja da se bori protiv korumpiranih zvaničnika, posebno onih iz redova Komunističke partije.

Junšan, bivši general i zamjenik šefa logistike, s ogromnim uticajem u Narodnoj oslobodilačkoj armiji, uhapšen je navodno još 2012. godine, ali to nije javno objavljivano. On je bio umiješan u veliku korupcionu šemu, koja je podrazumijevala prodaju visokih položaja u vojsci.

Pored prodaje položaja, on je  uzeo i priličnu sumu kroz prodaju zemljišta koje je u posjedu vojske. Gu je, navodno, primio šest odsto od prodaje vojnog posjeda, kojim je pribavljeno 330 miliona dolara.

O njegovom nevjerovatnom bogatstvu svjedoči i to da je u kući pronađen "zlatni brod, zlatni bazen i zlatna statua Mao Cedunga", zajedno sa "sanducima skupog pića", prenose kineski mediji.

Gu nije viđen u javnosti od početka 2012. godine i njegovo ime je uklonjeno sa internetske stranice Ministarstva odbrane. Prošlog ljeta Gong Fangbin, profesor na Univerzitetu nacionalne odbrane, potvrdio je da je Gu bio pod istragom, rekavši da je javnost uznemirena zbog Guovog zločina i njegovih prethodnika. 

A njegov prethodnik Vang Šuje je takođe završio na Vojnom sudu zbog primanja mita. On je dobio odgođenu smrtnu kaznu na Vojnom sudu 2006. zbog uzimanja desetina miliona dolara mita. 

Međutim, detalji ovog slučaja nikada nisu objavljeni.

Kada je riječ o Gu Junšunu, onda nije tajna da je posjedovao toliko zlata da je čak 100 kg zlata smjestio u svoj merecedes, koji je i vratio ove sedmice.

Slučajno ili ne, ali nedavno su objavljeni i govori kineskog predsjednika Si Đinpinga, koji se odnose na korupciju kineskih zvaničnika, a koji su postali veoma popularni:

"Moralna čistota je od suštinske važnosti za marksističke partije da ostanu čiste, neuprljane. Moralni integritet je osnovna karakteristika za svakog zvaničnika, a koja govori o njegovom poštenju", rekao je Si dodajući:

"Svaki zvaničnik mora imati ovo na umu: ne gurajte ruke u državne kovčege, jer će svaka kradljiva ruka biti uhvaćena".

Sa druge strane, kritičari režima smatraju da je zvanična borba protiv korupcije zapravo samo maska za politički progon predsjednikovih rivala, uključuju i bivšeg šefa bezbjednosti Žu Jonkanga, koji je uhapšen prošlog petka.

Inače, zanimljivo je da korumpirane zvaničnike na visokim položajima u Kini zovu - tigrovi, dok one na nižim položajima zovu - muhe.

Tokom prošle godine kineske vlasti su kaznile više od 182.000 svojih zvaničnika, u sklopu obimne akcije protiv korupcije.

Kineskoj Agenciji za borbu protiv korupcije je tokom 2013. godine dostavljeno više od 1,95 miliona prijava u kojima se navode sumnje o korupciji, od čega su istražena 172.532 slučaja. Ukupno 182.038 zvaničnika dobilo je disciplinske kazne, koje se mogu kretati od pukog upozorenja do isključenja iz partije ili čak i nešto gore.

Izvor: Nezavisne

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog