Svijet
Međunarodni dan borbe protiv korupcije: Pet najkorumpiranijih zemalja svijeta
Povodom današjeg dana, koji se u svijetu obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv korupcije, donosimo vam spisak pet najkorumpiranijih zemalja na svijetu prema novom indeksu percepcije korupcije Transparency International.
Korupcija pogađa sve zemlje svijeta, podriva demokratske institucije, zaustavlja ekonomski razvoj i doprinosi nestabilnosti vlade. Ova pojava je najveća prepreka ekonomskom i socijalnom razvoju u svijetu.
Često, specifične strukture vlasti obezbjeđuju olakšice za korumpirane političare, privrednike ili vojne zvaničnike. Dakle, sistem se koristi kao legalno sredstvo pospješivanja korupcije jer stvara tlo za cvjetanje organizovanog kriminala što dovodi do mnogih drugih problema i praksi koje su štetne za ljudska prava.
Somalija
Somalija je jedna od najnestabilnijih zemalja svijeta, zemlja koja se jedva održava na “nogama“ zbog labave centralne vlasti, sukobljenih strana konkurentnih klanova i “gospodara rata“. Korupcija je pogoršana odsustvom funkcionalne vlasti, slabim rukovodećim strukturama i nedostatkom resursa i administrativnih kapaciteta.
Pored svih ovih stvari, informacije o unutrašnjim poslovima somalijske vlade i njenog ekonomskog sistema, skoro da nema. Prilično je neizvjesno, jer korumpirani zvaničnici ne žele da “autsajderi“ van njihove države imaju uvid u pravu situaciju unutar države.
Sjeverna Koreja
Korupcija u Sjevernoj Koreji je raspostranjen problem i to toliko da se „politički sistem u osnovi oslanja na korupciju“, navodi se u istraživanju TI. Režim, na čelu sa Kim Džong-Un-om, nameće stroga pravila protiv pristupa stranih medija i protiv slobodnog kretanja, dok je podmićivanje svakodnevna pojava.
U februaru 2014. godine Specijalna komisija UN-a objavila je detaljan izvještaj o kršenju ljudskih prava u S. Koreji koja uključuju osnivanje koncentracionih logora, sistematično provođenje mučenja, izgladnjivanja i ubistva koja se mogu uporediti sa nacističkom erom prošlog vijeka.
Sudan
Sudan je pretrpio deceniju građanskog rata i socijalnog sukoba. Ciklus je to u kojem su postavljene prepreke razvoju njegove privrede.
Dugotrajni sukobi frakcija i etničkih grupa imali su ključnu ulogu u destabilizaciji ekonomije, a rezultat do kog su doveli je svakako poražavajuće za stanovništvo. Otcepljenjem Južnog Sudana, koji je povukao sa sobom ogromne rezerve nafte, jedan je od faktora slabljenja ekonomije.
Postoji malo dokaza o uticaju korupcije jer ih prikriva ekonomska i politička nestabilnost u zemlji, ali korupcija među policijskim snagama je očita i dovodi do zloupotrebe političkih i građanskih prava.
Avganistan
U 2013. godini Avganistan je bio nakorumpiranija zemlja na svijetu. Iako ove godine nije na vrhu liste, generalni inspektor za rekonstrukciju Avganistana Džon Sopko tvrdi da je korupcija i dalje zaista veliki problem. Problem je pripisan nedostatku planiranja oko raspodjele strane pomoći.
Ekonomija nije na zavidnom nivou, iako je padom talibana krenula sa mrtve tačke. Ali prema riječima stručnjaka Avganistan i dalje ostaje zemlja loše vlasti, nedostatka infrastukture, kriminala i nesigurnosti.
Južni Sudan
Jedna od najmlađih zemalja svijeta, nakon dugogodišnjih sukoba sa matičnom zemljom Sudan, proglasila je 2011. godine nezavisnost.
Južni Sudan je još uvijek u razvoju, te nema ni tradicionalnu strukturu vlasti, kao rezultat toga ekonomija je nerazvijena, a korupcija jedan od glavnih problema.
2012. godine parlament je suspendovao 75 visokih zvaničnika koji su optuženi za masovnu korupciju i krađu 2.6 milijardi funti.
Ova zemlja posjeduje petu po veličini rezervu nafte u Africi, zlato i mnogo obradivog zemljišta, ali je jedna od najsiromašnijih i najmanje razvijenih zemalja svijeta.
autor: Frontal