Svijet
Treba li se Vladimir Putin bojati čovjeka koji je pokrenuo rat u Ukrajini?
Službeni stav Kremlja o ratu u Ukrajini je jednostavan i jasan: nakon osvajanja vlasti u februaru, prozapadna hunta u Kijevu poslala je naonacističke bande, a potom tenkove i avione, da uguše mirne proteste proruske zajednice.
Lokalni stanovnici koji su puške uzeli u ruke su borci za slobodu i jedina pomoć koju dobijaju od Rusije je ona humanitarna.
U posljednjih šest mjeseci, ruska državna televizija bombarduje svoje gledaoce tom porukom, danju i noću, piše u kolumni Lucian Kim koji je kao novinar pokrivao ukrajinski sukob za niz medija, prenosi agencija Hina.
No, jedan od čelnika pobune na istoku Ukrajine tu je priču okrenuo naglavačke. Igor Girkin, penzionisani oficir ruskih specijalni snaga poznat kao Igor Strelkov ili "Pucač", bio je vojni komandant samoproglašene narodne republike Donjeck prije nego što je povučen u Rusiju.
U intervjuu objavljenom prošle sedmice u ultranacionalističkom ruskom listu "Zavtra", Girkin detaljno opisuje kako je pomogao u dizanju ustanka i kako su aktivni ruski vojnici kasnije intervenisali da bi pobunjenike spasili od poraza.
Girkin sebe vidi kao ratnika u širem ratu protiv bezbožnog Zapada koji je izgubio hrišćanske korijene i želi ruske resurse kako bi održavao svoj dekadentni način života.
On ističe da se bori za viši ruski cilj i nema razloga povijati se pred Kremljem. Ruski tvrdolinijaški nacionalisti već ga vide kao alternativu predsjedniku Vladimiru Putinu.
Za Girkina nema sumnje ko je počeo rat, on tvrdi da je to upravo on. "Ja sam taj koji je prvi povukao okidač. Da naš vod nije prešao granicu, sve bi završilo kao Harkiv i Odesa. Deseci bi bili ubijeni, spaljeni i uhapšeni. Tako bi sve završilo", rekao je Girkin. "Naš vod je pokrenuo zamajac rata. Mi smo izmiješali karte na stolu", istaknuo je.
Ono što Kremlj nastoji sakriti izmišljanjem priča i lažima, Girkin otvoreno kaže. Prosjedi 43-godišnjak, koji se ranije fotografisao u uniformi a danas u odijelu s kravatom, nimalo se ne srami onoga što je činio. Upravo suprotno, za ruske nacionaliste kao što je Girkin, postrevolucionarna paraliza u Ukrajini jedinstvena je prilika za obnovu Novorusije, posezanje za većim dijelom Ukrajine koje potiče još iz carističkih vremena.
U jeku borbi na istoku Ukrajine, Girkin je 14. avgusta povučen u Rusiju. Zašto? Ko ga je povukao? Na temelju njegovih izjava, čini se da se Kremlj nije protivio samo pripajanju Donecka i Luhanska, nego je i želio spriječiti da postanu premoćni. Kao disfunkcionalne gangsterske države unutar ukrajinskih granica, pružile bi Moskvi snažnu ruku za moć nad Kijevom.
Girkin nije previše kritikovao Putina, iako je u ranijim intervjuima optuživao izdajnike u vladi za neizvjestan ishod projekta Novorusija i prigovarao što Moskva prodaje plin Ukrajini dok ukrajinska vojska bombarduje Doneck.
Krajnji cilj Putina, koji koristi ruski nacionalizam za oportunističke ciljeve, nije obnova Sovjetskog Saveza nego vlastiti politički opstanak. Kada su deseci hiljada Moskovljana protestovali protiv Putina prije tri godine, ultranacionalisti su marširali zajedno s njima. Ukrajinski sukob samo ih je osnažio.
U intervjuu "Zavtri", urednik tih novina je u nekoliko navrata pokušavao navesti Girkina da otkrije zanima li ga politika, ali u tome nije uspio.
"Iskrena osoba nema što raditi u politici. Nadam se da će se to promijeniti. Konačno, rat mijenja puno toga", rekao je. "Današnja politika je manipulacija izborima, laganje na televiziji, laganje posvuda. Glavna osobina političara je da se okreću kako vjetar puše", istaknuo je.
Girkin za sebe kaže da se prije svega vidi kao "čovjeka iz tajnih službi", na što mu je urednik odgovorio da "kao čovjek tajne službe, ima izgleda postati veliki političar".
Putin je, na kraju krajeva, kao bivši agent KGB-a potekao upravo iz miljea tajne službe.
izvor: Avaz