Svijet

Šta je ostalo od Arapskog proljeća

U Tunisu, zemlji gdje je nastalo Arapsko proljeće, u nedjelju su održani predsjednički izbori. Prošlo je više od tri godine otkad se ulični prodavač voća u Tunisu zapalio i tako pokrenuo talas demonstracija protiv vlade koje će se proširiti na čitav Bliski istok, piše The Washington Post.

No, dok je drugih nekoliko zemalja zbacilo svoje diktatore, Tunis je jedina nacija koja je izgradila demokratiju koja je još uvijek postojana. Tranzicija ove zemlje ima svojih problema, uključujući terorističke napade i porast tenzija između islamista i sekularista. Međutim, tek održani parlamentarni izbori se smatraju slobodnim i poštenim.

Evo šta je Arapsko proljeće donijelo drugim zemljama. 

Libija

Libijci su slavili kada je opozicja uz podršku zapada srušila Moamara Gadafija. Ali, u zemlji sada vlada anarhija, a zaraćene milicije kontrolišu gradove.

Egipat

Muslimansko bratstvo je došlo na vlast na izborima, nakon svrgavanja predsjednika Hosnija Mubaraka. No, Bratstvo je svrgnuto državnim udarom 2013. a zemlju sada vodi bivši vojni funkcioner, Abdel Fatah al-Sissi.

Sirija

Prodemokratski protesti doveli su do građanskog rata. Predsjednik Bashar al-Assad održao se na vlasti, a opozicijom sve više dominiraju radikalni islamisti.

Bahrein

Anti-vladin ustanak kojeg je vodila šiitska većina, slomljena je regionalnim snagama sigurnosti podržavajući sunitsku monarhiju u zemlji. Šiiti i dalje protestuju tražeći veća politička prava.

Jemen

Predsjednik Ali Abdullah Saleh je prognan 2012. godine nakon protesta, ali politička tranzicija nailazila je na prepreke. U posljednje vrijeme zemlja je rastrgana borbom između Houthi pobunjenika koje podržava Iran i militanata povezanih sa Al-Qaedom.

izvor: Oslobođenje

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog