Svijet

Slikar, pjesnik, sportista pa masovni ubica: Prva zanimanja najvećih svjetskih zlikovaca

Prošlost nekih svjetski poznatih zlikovaca nije ukazivala na to da će postati to što su postali. Svima nam je poznat slučaj Adolfa Hitlera i pitanje koje moramo sebi postaviti – šta bi se desilo da je postao akademski slikar, kao što je i želio? Evo još nekih zločinaca sa malo drugačijom prošlošću.


Pol Pot, student u Parizu
 
 
Tri decenije prije nego što je njegov anti-intelektualni režim nametnuo socijalizam zasnovan na poljoprivredi narodu Kambodže i tom prilikom odnio više od milion života, Pol Pot je studirao i uživao u životu u Parizu.
 
Godine 1949, 24-godišnji budući diktator je dobio stipendiju za studije radio elektronike u Parizu, gdje je, kao i mnogi tadašnji studenti, uživao u plesu i diskutovao o politici uz čašu crvenog vina.
 
Ovo iskustvo studiranja u inostranstvu se neslavno završilo, pošto mu studije i nisu baš išle, pa se Pol Pot vratio u Kambodžu 1953, iste godine kada Kambodža proglašava nezavisnost od Francuske.
 
Džim Džons, vođa zloglasne sekte bio "borac za ljudska prava"

 
Džim Džons, harizmatični američki vođa religijske sekte i osnivač sekte „Hram naroda“, u istoriji je ostao upamćen po svojoj ključnoj ulozi u masovnom ubistvu/samoubistvu u Džonstaunu iz 1978, kada je život sebi oduzelo 913 ljudi, od čega su gotovo trećinu činila djeca.
 
Međutim, prije nego što je postao vođa samoubilačkog kulta, Džons je bio strastveni organizator zajednice i borac za prava Afroamerikanaca, a imenovan je za direktora Komisije za ljudska prava u Indijanapolisu 1961. Godine.
 
Te iste godine je Džons greškom završio na „crnom“ odjeljenju lokalne bolnice, nakon čega je odbio da bude prebačen na odjeljenje za bijelce, a njegovo kasnije djelovanje je dovelo do integracije bolnice.
 
Idi Amin, bokserski šampion

 
Nelson Mandela nije bio jedini veliki afrički lider koji je svoju mladost proveo u ringu. Desetak godina prije nego što će 1971. državnim udarom preuzeti vlast u Ugandi, Idi Amin je više od osam godina držao titulu nacionalnog šampiona u superteškoj kategoriji.
 
Bivši oficir britanske kolonijalne vojske je, prije nego što je postao tiranin, takođe bio i veoma uspješan ragbista, mada su oni koji su ga gledali primijetili da nije baš najbistriji. Ovaj čovjek, koji je postao odgovoran za smrt oko pola miliona ljudi tada je okarakterisan kao „dobar tip i solidan ragbista“, ali mu „fali koja vijuga“.
 
Ajatolah Ruholah Homeini, pjesnik

 
Veći dio svog života, ajatolah Ruholah Homeini je proveo kao učitelj i predavač, specijalizovan za oblasti islamskog misticizma i filozofije.
 
Prije nego što se upustio u poduhvat pretvaranja Irana u islamsku teokratiju, Homeini je, pod uticajem Aristotela i sufijskih mistika napisao bar 25 knjiga i traktata, a pisao je i poeziju.
 
Adolf Hitler, neostvareni slikar

 
Pitanje koje nakon ovih priča možemo sebi da postavimo je: koliko je zapravo tanka linija između običnog čovjeka i zločinca? Nedavni podaci po kojima stopa nasilja opada ohrabruju, pošto se čini da se sve manje slikara, pjesnika ili filozofa odlučuje da promijeni profesiju u masovnog ubicu, ali nas ovi slučajevi iz prošlosti opominju.
 
izvor: Blic.rs
 
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog