Svijet

Ru­si se vra­ća­ju na sje­ver

Ark­tik po­la­ko, ali si­gur­no za­u­zi­ma sve va­žni­je mje­sto u raz­mi­šlja­nji­ma svjet­skih stra­te­ga i nji­ho­vom vi­đe­nju raz­vo­ja svije­ta na­red­nih de­ce­ni­ja. Ve­li­ka, ne­is­tra­že­na i ne­dir­nu­ta pro­stran­stva, ne­is­pi­ta­no, ali ne­sum­nji­vo ogrom­no pri­rod­no bo­gat­stvo, pro­stran­stva ko­ja bi mo­gla da po­sta­nu u bu­duć­no­sti ve­o­ma va­žni vo­de­ni pu­te­vi za tran­sport lju­di i te­re­ta...

Evo sa­mo jed­nog po­da­tka ko­ji ide u pri­log ta­kvim pla­no­vi­ma. Ru­sko mi­ni­star­stvo za re­gi­o­nal­ni raz­voj sma­tra da bi Sje­ver­no­i­stoč­ni pro­laz, zbog ve­li­kog to­plje­nja le­da, mo­gao da po­sta­ne ve­o­ma atrak­ti­van za pro­laz bro­do­va. U na­red­nih šest go­di­na, pre­ma ru­skoj pro­cje­ni, tran­sport ro­be ovim pu­tem mo­gao bi da po­ra­ste sa sa­da­šnjih 1,26 na 28,8 mi­li­o­na to­na. 

Gu­žva u ovoj ark­tič­koj tr­ci je ve­li­ka. Ni­su za­in­te­re­so­va­ne sa­mo dr­ža­ve či­je oba­le za­plju­sku­je Sje­ver­ni le­de­ni oke­an, po­put SAD, Ka­na­de, Ru­si­je, Nor­ve­ške ... Me­đu za­in­te­re­so­va­nim su Ve­li­ka Bri­ta­ni­ja, Dan­ska – ko­joj je od­skoč­na da­ska Gren­land – Ki­na i dru­ge ve­li­ke ze­mlje u raz­vo­ju. Ve­o­ma je in­te­re­sant­no i naj­no­vi­je po­ja­vlji­va­nje NA­TO-a u ark­tič­koj pri­či. U vrije­me iz­bi­ja­nja kri­ze u Ukra­ji­ni, ču­li su se prijed­lo­zi (Nor­ve­ške) da bi Sje­ver­no­a­tlant­ski pakt tre­ba­lo da bu­de voj­no pri­su­tan u zo­ni ko­ja se pro­sti­re oko Sje­ver­nog po­la. Osnov­na ide­ja bi­la je da avi­o­ni s ozna­ka­ma NA­TO-a pa­tro­li­ra­ju nad Ark­ti­kom.

Od­go­vor Ru­si­je bio je kra­tak i ne­dvo­smi­slen.

„NA­TO ne­ma šta da tra­ži na Ark­ti­ku”, iz­ja­vio šef ru­ske di­plo­ma­ti­je Ser­gej La­vrov.

A ka­da je riječ o Mo­skvi, ona je od­lu­či­la da se Ru­si vra­te na sje­ver. Pre­ma na­red­bi vr­hov­nog ko­man­dan­ta, pred­sjed­ni­ka Vla­di­mi­ra Pu­ti­na, ru­ske tru­pe mo­ra­ju da bu­du pri­sut­ne na cije­loj sje­ver­noj oba­li – od Mur­man­ska do Ču­kot­skog po­lu­o­str­va. I ču­va­ju bo­gat­stvo ru­skog dije­la Ark­ti­ka, ko­je se, ka­ko pi­šu RIA No­vo­sti, pro­cje­nju­je na 30 bi­li­o­na do­la­ra.

Ru­si­ja je, po­slije du­žeg za­tiš­ja, po­sljed­njih go­di­na po­če­la po­vra­tak na svo­je sje­ver­ne oba­le. Vi­še od pe­ti­ne ru­ske te­ri­to­ri­je le­ži u ark­tič­koj zo­ni, ali na tom pro­sto­ru ži­vi sve­ga 2,3 mi­li­o­na sta­nov­ni­ka (0,63 po kva­drat­nom ki­lo­me­tru). Zbog to­ga je Kremlj od­lu­čio da vra­ta za ovaj ve­li­ki po­vra­tak otvo­ri ar­mi­ja.  

Vijest iz Mo­skve ko­ja se po­ja­vi­la 18. de­cem­bra pro­šle go­di­ne ozva­ni­či­la je ovu po­li­ti­ku. U njoj se ka­že da je ru­ski mi­ni­star od­bra­ne Ser­gej Šoj­gu na­re­dio sta­ci­o­ni­ra­nje voj­ske u ark­tič­kom re­gi­o­nu.

Po­čet­kom fe­bru­a­ra po­ja­vi­la se in­for­ma­ci­ja da će ru­ska Sje­ver­na flo­ta u na­red­nom pe­ri­o­du bi­ti ozbilj­no po­ja­ča­na. Po­sto­je­ćim sna­ga­ma bi­će pri­do­da­te dvije ark­tič­ke bri­ga­de i je­di­ni­ce avi­ja­ci­je i pro­tiv­va­zdu­šne od­bra­ne.A on­da je prije ne­ko­li­ko da­na, po­slije sa­stan­ka u Mi­ni­star­stvu od­bra­ne, Ser­gej Šoj­gu iz­ja­vio da će Ru­si­ja, do kra­ja ove go­di­ne sta­ci­o­ni­ra­ti tru­pe duž ark­tič­ke oba­le.

U apri­lu ove go­di­ne pred­sjed­nik Vla­di­mir Pu­tin na­re­dio je da se na sje­ve­ru ze­mlje iz­gra­di stal­na ru­ska po­mor­ska ba­za u ko­joj bi bi­li sta­ci­o­ni­ra­ni voj­ni bro­do­vi i nu­kle­ar­ne pod­mor­ni­ce. Po­čet­kom sep­tem­bra, ko­man­dant ru­ske sje­ver­ne flo­te Vla­di­mir Ko­ro­ljov po­tvr­dio je da će na No­vo­si­bir­skim ostr­vi­ma po­če­ti iz­grad­nja no­ve po­mor­ske ba­ze.

Ko­men­ta­ri­šu­ći ovaj ozbi­ljan po­vra­tak Ru­si­je u re­gi­on Ark­ti­ka, voj­ni stru­čak Ma­ha­il Ho­da­re­nok, glav­ni ured­nik ne­djelj­ni­ka VPK ka­že: „Ru­sko voj­no pri­su­stvo kra­jem pro­šlog i po­čet­kom ovog vije­ka bi­lo je rav­no nu­li. Na cije­loj ark­tič­koj oba­li ni­je bio sta­ci­o­ni­ran ni je­dan je­di­ni voj­nik. A ta­da­šnja re­for­ma voj­ske išla je to­li­ko da­le­ko da su oru­ža­ni si­ste­mi i voj­na teh­ni­ka jed­no­stav­no osta­vlja­ni na oba­li ili na ostr­vi­ma u Sje­ver­nom le­de­nom oke­a­nu.”

Ob­no­va voj­ne struk­tu­re na sje­ve­ru je po­če­la. I su­de­ći pre­ma vije­sti­ma sa te­re­na, to se ra­di ve­o­ma br­zo. Pro­šlog mje­se­ca sa­op­šte­no je da je Ru­si­ja po­če­la iz­grad­nju no­vih voj­nih na­se­lja na sje­ve­ru. Riječ je o tip­skim na­se­lji­ma u for­mi zvije­zde u ko­ji­ma će se na­la­zi­ti objek­ti za ži­vot, upra­va, sport­ski te­re­ni, sa­u­na i pro­sto­ri za od­mor. Ob­lik zvije­zde omo­gu­ći­će voj­ni­ci­ma i sta­rje­ši­na­ma da se kre­ću u kom­plek­su bez iz­la­ga­nja eks­trem­no ni­skim tem­pe­ra­tu­ra­ma.

Po­sao od­mi­če i u dru­gim obla­sti­ma. Po­čet­kom ovog mje­se­ca sa­op­šte­no je da je Ru­si­ja na sje­ve­ru po­di­gla dva naj­mo­der­ni­ja ra­da­ra: na Vran­ge­lo­vom ostr­vu i na­spram Alja­ske. Mo­der­ni­zu­ju se i gra­de no­vi aero­dro­mi. 

O ozbilj­no­sti ru­skog po­vrat­ka na sje­ver na svoj na­čin go­vo­ri vijest da Ru­si­ja gra­di ark­tič­ki he­li­kop­ter. Riječ je o mo­di­fi­ko­va­noj ver­zi­ji vi­še­na­mjen­skog he­li­kop­te­ra MI-8, ko­ja bi tre­ba­lo da pr­ve pro­be ima ove zi­me. Ovaj he­li­kop­ter bi­će spo­so­ban za le­to­ve u naj­go­rim uslo­vi­ma zi­me, sne­ga i ve­o­ma ni­skih tem­pe­ra­tu­ra.

Izvor: RTS
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog