Svijet

Zavirite u Musolinijev tajni bunker u Rimu (Foto)

Deset metara pod zemljom i prekriven travom, nalazi se Mussolinijev betonski tajni ratni bunker za bijeg. Prvi put je otvoren za javnost.

Fašistički diktator sagradio ga je kako bi se tamo mogao sakriti u slučaju pokušaja atentata od strane saveznika.

Radi se zapravo o 55 metarskom vinskom podrumu, koji se nalazi duboko ispod Musolinijeve bivše kuće u Rimu.

Mussolini ga je dao sagraditi 1940. godine, jer je sumnjao da je Kraljevsko ratno vazduhoplovstvo (RAF) planiralo napad na njegov dom u Villi Torlonia. Bio je u pravu.

Sklonište ima tri različite rute za bijeg: pored teatra, u oknu pored teniskog igrališta i ispod ribnjaka. Osim toga, bio je opremljen s dvostrukom garniturom čelika, vratima otpornim na gas i sofisticiranim sistemom filtriranja zraka koji je mogao obezbjediti kisik za 15 osoba za 3 do 6 sati.

No, Marco Placidi, predsjednik "podzemnog Rima", kazao je da bunker zapravo i nije tako siguran kao što su bili kasniji Musolinijevu bunkeri, jer je bio samo nekoliko metara ispod zemlje.

"I mora da je bio vrlo nepogodan, jer se nalazi u vrtu, nekih 100-150 metara od objekata za stanovanje", rekao je Placidi.

Kada je fašistički vođa počeo vjerovati da mu je život u opasnosti, imao je oko 12 bunkera za privatnu upotrebu izgrađenih po cijelom Rimu, sve u cilju da spremno dočeka saveznička bombardovanja.

U julu 1943. zapovjednik RAF-a zatražio je dozvolu od Winstona Churchilla da eliminiše II Ducea. Plan je bio da se istovremeno bombarduju njegova službena rezidencija, Villa Torlonia i fašističko sjedište u Piazza Venezia. No, ministar vanjskih poslova Anthony Eden sumnjao je u uspjeh napada i bojao se kolateralne štete u vidu civila.

Inžinjeri koji su prošle godine obavljali radove na održavanju temelja bivšeg fašističkog sjedišta, naišli su na željezne poklopce koji su vodili do drugog nepoznatog bunkera.

Nema službenih zapisa o nedovršenom Musolinijevom bunkeru koji je bio dizajniran samo za njega i njegovu ljubavnicu Clarettu Petacci.

Mussolini je prognan iz Rima 1943. godine i pobjegao je u Apeninske planine. Spasili su ga nacisti, ali njegova sigurnost bila je kratkog vijeka - u aprilu 1945. godine njega i Petacci su zarobili i pogubili partizani. 

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Foto: Reuters

izvor: Oslobođenje

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog