Sport
Ugasio se šampion KK Bosna
Status Košarkaškog kluba Bosna iz Sarajeva privremeno je zamrznut, a na Skupštini kluba postignuta je saglasnost o fuziji KK Bosna i KK Rojal iz Sarajeva.
Ovakva odluka je donesena jednoglasno, a konačna verifikacija je u petak. Zbog velikih dugova, koji iznose skoro tri miliona evra, Bosna će privremeno prestati s postojanjem te će u budućnosti ekipa nositi ime KK Bosna-Rojal. Novoformirani klub moraće da dobije specijalnu pozivnicu za učešće u domaćem takmičenju, a konačnu odluku donijeće Košarkaški savez BiH.
Kroz medije pratim situaciju, ali još od Bosne nismo dobili ništa zvanično. Što se nas tiče, Bosna je učesnik Lige 13 BiH i ostaje sve onako kako je bilo na žrijebu prošle sedmice - izjavio je generalni sekretar Košarkaškog saveza BiH Harun Mahmutović za "Glas Srpske".
Prije glasanja, na kojem je jednoglasno donesena odluka o fuziji Bosne i Rojala, ostavku na mjesto člana Skupštine dao je Emir Haračić.
Ne želim da moje ime ostane upisano među onima koji su potpisali smrtovnicu KK Bosne. To se možda sada može zvati hibernacijom, ali nisam optimista da će se Bosna iz ovog sna ikada vratiti. Iskreno se nadam da griješim i da će mi oni koji će staviti svoj potpis na dokument o ustupanju imena pokazati da nisam u pravu - rekao je Haračić.
Bosna je bila košarkaški sinonim za bivšu Jugoslaviju. Klub osnovan 1951. godine je 1972. pobjedom nad gradskim rivalom Željezničarom ušao u prvu tadašnju ligu Jugoslavije, a samo šest godina kasnije počeo je da igra prve velike finalne utakmice i osvaja prve trofeje. Tada mladi stručnjak Bogdan Tanjević je zasukao rukave i krenuo sa stvaranjem ekipe koja će šest godina kasnije doći na vrh Evrope. U sezoni 1977/78. Bosna je stigla do finala Kupa Jugoslavije.
U Šapcu je pobijedila Radnički iz Beograda 93:87. Iste 1978. godine Bosna je igrala i u finalu Kupa Koraća odigranom u Banjaluci, u kojem je poražena sa 110:117. Kruna te sezone je bila titula prvaka Jugoslavije, koja kao da je najavila ono šta će se dogoditi 4. aprila 1979. godine u francuskom Grenoblu. Pred 12.000 gledalaca, u finalu Kupa prvaka Evrope Bosna je savladala italijanski Emerson rezultatom 96:93.
Evropa se divila jednom Mirzi Delibašiću, Žarku Varajiću, Bori Vučeviću, Predragu Benačeku, Anti Đogiću, Bošku Bosiočiću, Nihadu Iziću, Ratku Radovanoviću, Sabitu Hadžiću, Pešiću ali i fenomenalnom strategu Bogdanu Tanjeviću. I nije samo Emerson stradao te godine. Gubili su i Makabi, Real Madrid, Olimpijakos, Huventud. Bez obzira na odlaske i promjene u igračkom kadru, Bosna je osvojila prvenstvo Jugoslavije 1980. i 1983. godine, dok je pehar Kupa osvojen i 1984. Posljednji put Bosna je 1992. godine igrale finale Kupa Jugoslavije u košarci, a na evropskoj sceni stigla je do polufinala Kupa Koraća, gdje je poražena od Huventuda.
Bosna je od 1998. godine počela da osvaja trofeje u BiH. Jedno vrijeme igrala je Jadransku ligu, a bila je i među osnivačima regionalnog takmičenja. Igrala je šesnaestinu finala ULEB kupa, dok je šampion BiH bila 2005, 2006. i 2008. Posljednji trofej osvojen je 2010. godine, kada su "studenti" osvojili Kup BiH.
Asovi
Najpoznatiji košarkaši koji su nosili dres "studenata" bili su proslavljeni jugoslovenski reprezentativci Mirza Delibašić, Žarko Varajić i Ratko Radovanović, a u Bosni su ponikli i kasnije poznati treneri Bogdan Tanjević i Svetislav Pešić.
Hronologija
1951 - osnovana
1972 - ušla u prvu ligu Jugoslavije
1978 - osvojila Kup Jugoslavije
1978 - igrala finale Kupa "Radivoja Koraća"
1978 - šampion Jugoslavije
1979 - osvojila Kup šampiona
1980 - šampion Jugoslavije
1983 - šampion Jugoslavije
1984 - osvojila Kup Jugoslavije
Izvor: Glas Srpske