Svijet
Zapad zastrašen ebolom
Raste rizik od širenja smrtonosne bolesti izvan zapadne Afrike, upozoravaju naučnici
Dalas, London- Tomas Dankan, prvi pacijent u SAD kome je dijagnostifikovana ebola je u kritičnom stanju i bori se za život, prenijele su juče agencije. Dankan koji je virus dobio u rodnoj Liberiji, liječi se u bolnici u Dalasu, u karantinu Prezbiterijanske bolnice. On je u prestonicu Teksasa početkom prošle sedmice stigao iz Liberije putujući iz Monrovije prvo za Brisel, gdje je promijenio avion i nastavio za Vašington, a odatle za Dalas.
Teksaški komunalci dezinfikuju stan smrtno bolesnog Tomasa Dankana (Foto Rojters)
Američki centar za prevenciju bolesti je juče- nakon niza previda medicinskog osoblja kome se Dankan požalio na mučninu, pošto je prijavio da je upravo doputovao iz Liberije- suzio broj rizičnih osoba iz njegovog najbližeg okruženja sa prvobitnih 100 ljudi na samo devet. Dankan je inače prikrio od aerodromskih vlasti u Monroviji da je tamo nedavno boravio sa rođakom koja je u međuvremenu umrla od ebole. Zvanična Monrovija najavila je da će zbog prikrivanja istine tužiti Dankana !
Kako je juče saopšteno u Dalasu je toku višednevna akcija lokalnih vlasti da dezinfikuju njegov stan u siromašnoj četvrti u kojoj inače žive uglavnom imigranti. U Liberiji je inače zaraženo još američkih humanitaraca i fotoreporter. Američki doktor Ričard Sakra koji je nedavno otpušten iz bolnice u Masačuseca pošto je proglašen izliječenim od ebole, juče je ponovo stavljen u karantin zbog obnovljenih simptoma te smrtonosne bolesti od koje je u zapadnoj Africi od izbijanja epidemije prošlog decembra, umrlo preko 3400 ljudi, od preko 7500 zvanično prijavljenih slučajeva oboljenja.
„Lutrija je kada će se ebola pojaviti u Francuskoj i Velikoj Britaniji”, procijenio je juče Derek Garter, istraživač na univerzitetu u Lankasteru za Rojters. Eksperti procjenjuju da postoji 75 odsto šansi da prvi slučaj ebole u Francuskoj bude registrovan do 24. oktobra, dok je rizik da se visokozarazna bolest pojavi u Velikoj Britaniji istog datuma oko 50 odsto, navodi ta novinska agencija. Ove dramatične procjene izvedene su na osnovu upoređivanja frekvencije letova aviona na linijama između francuskih i britanskih gradova i žarišta u zapadnoj Africi, i učestalosti širenja te bolesti u priobalju Gvinejskog zaliva. Prema tom uporednom modelu, rizik da će se ebola prije zime pojaviti u Belgiji iznosi 40 odsto, dok je za Španiju i Švajcarsku daleko manji ( 14 odsto).
U međuvremenu, nekoliko hiljada Amerikanaca potpisalo je proteklih dana peticiju sa zahtjevom za obustavu letova iz SAD prema zapadnoj Africi, uprkos apelima UN i Svjetske zdravstvene organizacije da se taj naftonosni region ne stavi u globalnu izolaciju.
Ebola se inače širi kontaktom s tjelesnim tečnostima zaražene osobe i jedini način da se spriječi širenje virusa je da se izoluju inficirani.
Najugroženija područja pogođena virusom ebole su Gvineja, Sijera Leone i Liberija.
Američki novinar zaražen kobnim virusom
Novinar i kamerman koji je u Liberiji radio za njujoršku televiziju En-Bi-Si njuz pozitivan je na ebolu, što ga čini prvim američkim medijskim radnikom i petim Amerikancem koji se u zapadnoj Africi zarazio ovim virusom.
Vijest da je Ašoka Mukpo (33) obolio i da je privatnim letom krenuo na liječenje u SAD stigla je samo nekoliko dana nakon informacije o prvom slučaju ebole na američkom tlu. Članovi TV ekipe En-Bi-Si njuza, koja je sa Mukpom pokrivala epidemiju u Liberiji, ne pokazuju znake bolesti, ali se, kako je javio Rojters, takođe vraćaju u domovinu, gdje će 21 dan, to jest period inkubacije, provesti izolovani. Slučaj američkog snimatelja pokazuje da je novinarskim ekipama sve teže da pokrivaju epidemiju, a da se same ne zaraze. Njujorška televizija honorarno je angažovala slobodnog reportera i snimatelja koji nekoliko godina živi u Africi i odlično je obavješten o mjerama zaštite. U ekipi na novinarskom zadatku je i dr Nensi Snajderman, koja je izjavila da medijski poslenici znaju da moraju da dezinfikuju ruke i izbjegavaju da se rukuju i grle.
„ Ali, ako ne želite nikakav rizik, onda ne smijete doći u Liberiju”, ocijenila je ona.
Američke vlasti prognoziraju da bi samo u Liberiji i Sijera Leoneu do januara iduće godine od ebole moglo da oboli između 550 000 i 1,4 miliona ljudi. UN ističu da je potrebno milijardu dolara da bi se zaraza zaustavila, ali je do sada u cijelom svijetu za tu svrhu prikupljeno samo 388 miliona dolara.
Izvor: RTS