Svijet
Iz drugih medija (RTS): Šta je trulo u Obaminoj tajnoj službi?
Šef tajne službe Baraka Obame Džulija Pirson podnijela je ostavku nakon niza propusta tog elitnog ogranka za bezbjednost. Stručnjaci smatraju da je pravo čudo što se atentat na predsjednika SAD već nije dogodio. Dok su policajci uglavnom hrabri i posvećeni poslu, tajna služba samo naizgled održava kult nepobjedivosti, piše "Politiko magazin".
Novinski naslovi u američkoj štampi često se čini da otkrivaju nove špijunske afere u vezi sa prvim i najmoćnijim čovekom SAD a da u te naslove predsjednik Barak Obama i njegova Bijela kuća ne žele da vjeruju.
Savjetnik za nacionalnu bezbjednost američkog predsjednika Toni Blinken kaže da je Obamina tajna služba poprilično neefikasna, a u prilog tome navodi i da su obaveštajci pucnjavu u Bijeloj kući 2011. godine uspjeli da rasvijetle tek četiri dana kasnije, piše Politiko magazin.
Blinken ironično kaže da je zadatak tajne službe "nevjerovatan". Na sve optužbe Džulija Pirson, koja je danas podnijela ostavku na funkciju šefa tajne službe, jednostavno je odgovarala: "Ispravićemo neke nedostatke".
Pitanje je i kako "nedostatke ispraviti" kada uniformisani obavještajci na specijalnu večeru u Bijelu kuću puste nezvane goste koji nisu na spisku i kada agenti ne reaguju i odmah ne izbace uljeza koji je uletio u Bijelu kuću sa nožem, a mogao je biti naoružan i eksplozivom ili oružjem za masovno uništenje, pita Politiko.
Odgovor je da, dok su američki agenti i policajci uglavnom hrabri i posvećeni poslu, tajna služba samo naizgled održava kult nepobjedivosti.
Rukovodstvo Tajne službe ukazuje da obavještajci rade sa "sve manje sredstava". I dok policija u Vašingtonu uveliko koristi senzore koji detektuju pucanj, tajna služba to još uvijek ne posjeduje, kao što ne posjeduje ni najsavremenije uređaje za otkrivanje upada ili oružja za masovno uništenje.
Ali, uprkos tome, Obaminoj službi ne manjka samopouzdanja i nadmenosti, ukazuje Politiko.
Kako bi dokazali svoju premoć, pripadnici tajne službe vrata Bijele kuće često ostavljaju otključana. Time žele da pokažu da mogu da riješe bilo koji problem, odreknuvši se i najosnovnijih mjera predostrožnosti.
Nije rijetkost i da zvaničnici tajne službe nalože agentima da ignorišu osnovna pravila bezbjednosti i puste ljude na događaj u Bijelu kuću bez prethodnog prolaska kroz detektore za metal. A ovaj manir Obaminog obezbjeđenja, upozoravaju stručnjaci, lako mogu iskoristiti terorističke grupe poput Islamske države, koji bi jedva dočekali atentat na najmoćnijeg čovjeka na svijetu.
Sasvim je izvjesno da samo novo rukovodstvo može u Obaminu tajnu službu unijeti red i promjene, kakve je bivši funkcioner ministarstva pravde Robet Miler unio u FBI nakon 11. septembra.
Stručnjaci kažu i da je pravo čudo što se atentat na Obamu već nije dogodio. S obzirom na njegov nedostatak rasuđivanja i odbijanja da zamijeni obezbjeđenje, ta nesreća može biti jedini uzrok reforme tajne službe, zaključuje Politiko.
Izvor: RTS