Sport
Rafting regata iz Srpske stigla u Beograd
Druga rafting regata Banjaluka - Beograd stigla je danas u prestonicu Srbije, nakon 18 dana i 505 kilometara plovidbe.
Regatu od osam čamaca sa osam raftera, koje je predvodio predsjednik Rafting saveza Republike Srpske Aleksandar Pastir, na pristaništu Јugoslovenskog riječnog brodarstva dočekala je ministarka porodice, omladine i sporta Srpske Nada Tešanović. Ona je nakon dočeka regate rekla, da je to dokaz da rijeke spajaju ljude i da su specijalne veze Srpske sa Srbijom ostvarive i realne.
"Nadam se da ćemo iduće godine realizovati rafting i sa rafterima iz Slovenije, Hrvatske, Srbije i Crne Gore i da će to biti još ljepša manifestacija", rekla je Tešanovićeva, koja je na ruskoj viteškoj "Lađi Slovena" dočekala raftere u beogradskom pristaništu.
Istakla je da je rafting mnogo više od sporta, jer treba upotrijebiti izuzetnu snagu, volju i ljubav da bi se prešlo 510 kilometara, koliko su prešli ove godine rafteri, uz nevrijeme i kiše i sve šti ih je pratilo. Podsjetila je i na značaj koji su imali rafteri prilikom spašavanja u nedavnim poplavama.
Ministarka je čestitala svim raftingašima i zahvalila se rafting savezima Srbije i Srpske što su upriličili lijepu i zanimljivu manifestaciju, i naglasila, da je cilj bio da se poveže cjelokupne teritorije Srpske i Srbije sa rafting klubovima, pošto neke opštine nisu imale te klubove, pa su se dogovorile da ih osnuju.
Raftere su dočekali i zamjenik gradonačelnika Banjaluke Јasna Brkić, pomoćnik ministra turizma Republike Srpske Aleksandra Trifković, direktor Predstavništva Srpske u Beogradu Mlađan Cicović, direktor TO Banjaluka Ostoja Barašin i predsjednik Rafting saveza Srbije Boris Purjakov, kao i članovi ruskog Udruženja za očuvanje pravoslavnih viteških tradicija "Sveruski vitezovi" sa viteškom lađom.
Brkićeva je rekla da su turistički potencijali Banjaluke, Republike Srpske, Srbije i regiona veliki i da nisu u potpunosti iskorišćeni i da je ova druga regata Banjaluka-Beograd prilika da se to promoviše, te da je to sjajan sportsko-turistički događaj.
Aleksandar Pastir je rekao da je regata bila uspješna i da su u nekim gradovima kroz koje je prošla osnovani klubovi, kao što su Šamac i Bijeljina, a negdje je održana pokazna vježba spasavanja, kao u Sremskoj Mitrovici.
Regata je iz Banjaluke krenula 11. septembra, a učesnici su, veslajući rijekama Vrbas i Sava, prošli kroz Laktaše, Srbac, Brod, Šamac, Orašje, Brčko, Bijeljinu, Sremsku Mitrovicu, Šabac i Obrenovac, a cilj je bio u Beogradu.
"Misija ovog nesvakidašnjeg događaja na vodi je dobijanje međunarodnog karaktera, dodatno jačanje specijalnih i paralelnih veza Srbije i Republike Srpske, kao i promocija nautičkog turizma i ekologije u svim opštinama na ruti regate", saopšteno je iz Rafting kluba "Kanjon".
izvor: Srna