Svijet

Sijera Leone: Završena potraga za oboljelima od ebole

Ministar zdravlja Sijera Leone je istakao da je završena trodnevna potraga za oboljelima od ebole. Kako je naveo timovi su obišli više od million domaćinstava, i sahranili na desetine tijela kao bi usporili epidemiju.

Frustrirani stanovnici Sijera Leonea od danas su slobodniji u kretanju nakon proteklog vikenda kada je  6 miliona stanovnika moralo da provede vikend u zatvorenom prostoru i pod policijskim časom. Ministar je istakao da je oko 75 odsto domaćinstava kontaktirano od strane istražnih timova, koji će nastaviti napore zdravstvenog obrazovanja u najpogođenijim zonama.

Zamjenik šefa medicinskih službenika dr Sariam Kamara je rekaa da je ova potraga pomogla da se locira 22 nova slučaja infekcije, koji da nisu otkriveni bi imali veliki uticaj na širenje virusa koji može da izazove fatalana krvarenja.

Vođa nacionalnog tima za vanredna stanja Sefen Gaojia je naveo da su ciljevi ove akcije uveliko postignuti. Više od 120 osoba je istupilo i bilo testirano. Od ovog broja 56 je pokazalo znakove infekcije.

Sporedi efekat – manjak hrane

Siromašniji stanovnici su se žalili da ih je ovo “zaključavanje” onemogućilo da zarade pare za hranu. Oni ističu da nije bilo dovoljno hrane u nehigijenskim naseljima. 

Zvaničnici su istakli da je jedan događaj obilježio akvitnosti. U petak zdravstvene radnike su napali ali su oni i pored toga uspjeli da zakopaju pet tijela, pod policijskom stražom. 

Zapadna Afrika je istakla da više od 2,600 zaraženih živi u Srijera Leoneu, Liberiji i Gvineji, što podiže strah od ekonomskog kolapsa.

Liberija – novi centri za liječenje

U međuvremenu medicinske vlasti u Liberiji su otvorili centar za liječenje sa 150 novih kreveta, u nedjelju u dijelu glavnog grada Monrovia.

Gotovo odmah nakon zvaničnog otvaranja četiri ambulantna vozila su došla puna oboljelih. Do kraja oktobra očekuju da će imait oko 1000 oboljelih od ebole smještenih na 17 lokacija. Amara Kone liberijski ministar finansija je istakla da je neophodna hitna međunarodona pomoć. 

Istovremeno sa  naporima liberijskih vlasti, na međunarodni aerodrom sletio je transportni avion SAD-a koji je dovezao prve članove američke misije od očekivanih 3000 osoba.

Prošle sedmice iz Vašingtona je došla informacija da će vojni inžinjeri izgraditi nove centre za liječenje u pogođenim oblastima, nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija upozorila na hiljade novih slučajeva u Liberiji.

Rizični rituali

Zdravstveni zvaničnik na sjeveru Monrovije Gabrijel G. Logan je istakao da neki građani i dalje ne slušaju pravila da ostanu udaljeni od oboljelih tijela.

“Oni i dalje sprovode ritual sahranjivanja koji podrazumijeva nošenje tijela. U njihovom običaju je i da kupaju tijela pokojnika”, istakao je Logan.

U subotu, zvaničnici u Gvineji su istakli da se petoro doktora koje je radilo carski rez na oboljeloj ženi zarazilo.

Koordinator nacionalne epdemije dr Sakoba Kejta je istakla da je ovaj događaj otkrio koliko su ranjivi zdravstveni radnici.

Od marta, hemoragična groznica ebola koja je identifikovana prvi put 1976. godine u centralnoj Africi, inficirala je najmanje 5.357 osoba u Zapadnoj Africi.

Evakuacija španskih misionara

Španija je u nedjelju evakusila avionom misionare i medicinsko osoblje u Madrid.

Manuel Garcia Viejo  je vodio bolnicu u zapadnom dijelu Sijera Leonea gradu Lunsar. 

Garcia Viejo je drugi španski sveštenik sa dijagnozom ebole. Miguel Pajares je preminuo  prošlog mjeseca nakon što je premješten u Španiju iz Liberije.

izvor: DW

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog