Društvo
Školska godina udar na budžet
Nakon povratka sa godišnjeg odmora slijede glavobolje i novi udari na kućni budžet, a to je priprema djece za novu školsku godinu. Iako je do prvog školskog zvona ostalo petnaestak dana, roditelji su već počeli prebrojavati i odvajati novac.
Osim udžbenika za koje je potrebno, u zavisnosti od uzrasta školarca, izdvojiti od 60 do 140 KM, bez uračunate cijene udžbenika za strane jezike, djetetu su potrebni školska torba, pribor, te kupovina odjeće i obuće.
Roditelji, posebno oni sa više djece koja idu u školu, ni sami ni znaju kako će sve finansijski podnijeti.
“Teško se izaći na kraj sa osmero djece, njih 4 ide u školu, jedno u srednju, 3 u osnovnu”, kaže Dragana Mijatović iz Ugljevika.
“Pa eto ova starija u 1.srednje sad kreće, ova osmi, ovaj mali 5. Ostala sam sama sa njima troma, sa dječijim i penzijom 300 KM dobijam mjesečno, valja to obući, obuti, knjige, bez hiljadu ne bi mogla da krenu u školu”, kaže Ugljevičanka Jovanka Stanojević.
Opremanje jednog ili više školarca postalo je znatan udar na kućni budžet. Cijena udžbenika se nije promijenila u odnosu na prošlu godinu, ali Ministarstvo prosvjete i kulture RS pripremilo je izmjene i adaptaciju udžbenika - što će roditelje svakako udariti po džepu.
“Cijena udžbenika za osnovne škole je 7,50 km, radne sveske 5,5 km, a kada govorimo o udžbenicima za srednju školu oni su 9.90...
U školskoj 2014/15, a prema planu Ministarstva prosvjete i kulture RS od ove školske godine čekau novi udžbenici, a to su osnovi informatike za 5,6,7,8 i 9 razred i muzička kultura za 2 i 3 razred”, potvrđuje Dejan Kerleta, portparol Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva RS.
Cijena školskog pribora i opreme iz godine u godinu raste, a visina primanja uglavnom ostaje ista, tako da septembarski troškovi roditelje uglavnom vodi u zaduženje.
“Porodice se uglavnom snalaze ili kupovinom starog pribora, opreme i udžbenika ili ako ne obezbijede dovoljno sredstava iz redovnih prihoda sredstva početkom septembra se obezbjeđuju dugom, odnosno zaduživanjem u bakarskom sektoru”, tvrdi ekonomista Milenko Stanić.
Primjera radi, jedna prosječna plata jedva pokrije troškove opreme za dva školarca, a i ostale potrebe koštaju - poput, hrane, stanovanja, režije, rate kredita, pa izdatak kao što je spremanje djece za novu školsku godinu roditelje mora pretvoriti u mađioničare ili baciti u još veće dugove.
izvor: BN