Svijet
Analitičari: Ukrajinske sankcije bi stvorile velike probleme
Evropske zemlje i Srbija, koja nema drugi pravac snabdjevanja gasom nego preko Ukrajine, mogle bi zimus imati značajnih problema u snabdjevanju gasom, ako ta država izglasa sankcije ruskim kompanijama, među kojima je i ruski Gasprom, rekli su danas Tanjugu ekonomisti i stručnjaci za gas.
Ukrajinska Vrhovna rada podržala je, u prvom čitanju Nacrt zakona kojim su predviđene sankcije protiv 65 ruskih kompanija, uključujući Gasprom, kao i 172 pojedinca, a to bi, kako navode agencije, moglo da znači da bi evropske energetske kompanije koje uvoze gas iz Rusije morale suštinski da izmjene kupoprodajne ugovore.
Urednik Energoportala Dragan Nedeljković je za Tanjug rekao da Ukrajina, koja je potpuno zavisna od uvoza gasa iz Rusije, radi protiv sebe i svojih interesa, ako uvede sankcije protiv 65 ruskih kompanija, uključujući i Gasprom.
Zbog toga i zbog ostalog zaoštravanja situacije oko Ukrajine, moguće je zimus očekivati probleme u tranportu gasa preko Ukrajine, ocijenio je Nedeljković.
"Kako će Evropa dobijati gas, ako Ukrajina spreči transport gasa preko te zemlje", zapitao je on i ukazao da je to moguće jedino preko Sjevernog toka i određene količine preko Litvanije, ali to nije ni trećina količina potrebnih Evropi.
"Normalan čovek može samo začuđeno da se pita šta to oni (Ukrajinci) rade", naveo je Nedeljković.
Zato postoji puno indicija za brigu, kako će se Srbija zimus grijati, jer zemlja trenutno nema druge šanse da se snabdjeva gasom, nego preko Ukrajine, rekao je Nedeljković i podsjetio da osim problema i neizvesnosti oko uvoza gasa preko Ukrajine tokom zime, Srbija ima problema u energetskom sektoru i zbog posljedica poplava u rudnicima, elektroprivredi i toplanama, a da su rezerve gasa u skladištu Banatski Dvor dovoljne za samo 10-ak dana.
Nedeljković je ukazao da je zato izgradnja Južnog toka važna za Srbiju, jer osim dugoročne energetske sigurnosti, dostupnosti gasa potrošačima u Srbiji i koristi za privredu i stanovništvo, Južni tok obezbjeđuje mnogo više - stratešku, odnosno političku bezbjednost zemlje.
Ekonomista Miroslav Zdravković je za Tanjug rekao da je za srpsku privredu od ključnog značaja da se, zbog odnosa Ukrajine i Rusije, na vreme obezbjede dovoljne količine gasa za zimu ili da uvezemo što više sirove nafte koja može da zameni potrošnju gasa da ne bi imali velikih problema sa grijanjem i padom industrijske proizvodnje.
Zdravković upozorava da bi, ako ne bude dovoljno gasa, veliki šok za industrijsku proizvodnju u Srbiji mogao da se desi već u novembru ili decembru.
"To što je napunjeno skladište gasom Banatski Dvor je odlična vest i pametna ekonomska odluka, ali ćemo tek videti u kojoj meri to može da nadomesti smanjene isporuke gasa u zimskoj sezoni", rekao je Zdravković.
U slučaju najavljenog uvođenja sankcija Ukrajine ruskim kompanijama obustava tranzita gasa kroz Ukrajinu bi bila pogubna po stanivništvo te zemlje, a EU već trpi posljedice i ima stagnaciju privrede, dodao je Zdravković.
Srbija, napomenuo je, spada među 40 najviše energetski zavisnih zemalja i oko 40 odsto domaćeg energetskog bilansa zavisi od uvoza.
On je podsjetio da je, na primjer, u februaru 2012. zbog velikih padavina snijega u kratkom periodu bilo obustavljeno snabdjevanje struje i gasa privredi, što je dovelo do pada industrijske proizvodnje od oko 12 odsto.
"Projekat Južni tok je kapitalna priča, od izuzetno velikog ekonomskog značaja, ali je na dugom štapu pošto zavisi od odluka EU i ponašanja političara u Bugarskoj", istakao je Zadravković.
Ako Ukrajina uvede sankcije Gaspromu, onda će posljedice toga osjetiti ne samo Srbija, već cijela Evropska unija, rekao je za Tamkig stručnjak za energetiku PKS-a Ljubinko Savić i naglasio da će u tom slučaju Srbija ostati bez gasa, jer ima jedini pravac snabdjevanja iz Rusije, preko Ukrajine, zbog čega Južni tok dobija dodatno na značaju.
Srbija će biti u velikom problemu, ako se zaustavi protok gasa preko Ukrajine, jer je pitanje koliko naša industrijska postrojenja i novije energane mogu preći sa gasa na neki alternativni energent, a uz to nećemo moći da računamo ni na sušeni ugalj iz Kolubare, zbog posljedica poplava, podsjetio je Savić i dodao da se Srbija koliko joj to kapaciteti dozvoljavaju spremila za loš scenario i napunila skladište gasa Banatski Dvor.
Ako dođe do tih sankcija, pitanje je koliko će potrajati i kad će stupiti na snagu, rekao je Savić i ukazao da bi Srbija tu krizu mogla prevazići snabdjevanjem iz drugih izvora, ako one potraju 15 do mjesec dana, ali da se tada, zbog nestašice, može očekivati rast nabavne cijena gasa.
Ekonomista Ljubodrag Savić je izjavio Tanjugu da bi uvođenje tzv. tvrdih sankcija Ukrajine prema Rusiji, koje bi značile potpuno zatvaranje ventila za gas, u velikoj mjeri pogodilo srpsku privredu.
"Mi smo nažalost zemlja koja u ovom trenutku jedino može da primi gas preko tog pravca i zato najvećim delom i zavisimo od tog gasa. Imamo i nešto domaćeg gasa, ali se najveći deo uvozi tako da ako dođe do tog najgoreg scenarija mi ćemo zaista zimus imati popriličnih problema", upozorio je Savić.
On je napomenuo da dio toplana koristi gas kao pomoćno sredstvo, a neke kao osnovni energent, zatim da značajan dio domacinstava koristi gas, ali i dio industrije i ustanova.
"To je nešto o čemu moramo razmišljati, nažalost mi ne možemo ništa promeniti, jer apsolutno ništa ne zavisi od nas. Jedino možemo da predvidimo najcrnji scenario i pronađemo alternativni izvor snabdevanja da se ne bi ove zime smrzavali", naveo je Savić.
On kaže da Ukrajina želi da kazni Rusiju i da bi obustava isporuke ruskog gasa uticala i na pojedine evropske zemlje.
izvor: Tanjug