Svijet

Virus ebole prijeti i Evropi

Portparol Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tarik Jašarević, izjavio je da je epidemija ebole trenutno prisutna u tri afričke zemlje, dodajući da bi se mogla proširiti i u druge zemlje u svijetu, ako se ne poduzmu hitne mjere na njenoj prevenciji.

"Virus ebole trenutno se nalazi na graničnom teritoriju Siera Leonea, Nigerije i Gvijene. Trenutno ne znamo koliko je osoba zaraženo. Sada činimo sve napore da saznamo tačno koliko osoba je inficirano ovim virusom. Nakon toga je puno lakše da se pomogne tim ljudima", rekao je Jašarević.

Naglasio je da je vrlo značajno da se poduzmu mjere zaštite kako bi se spriječilo širenje ovog opasnog virusa koji je do sada odnio preko 700 života.

"Trenutno nije dovoljno ono što se čini na terenu i potrebno je više sredstava kako bi se pružila pomoć i podrška stanovnicima u pogođenim zemljama. Po prvi put desilo se da je virus prešao u drugu zemlju putem aviona, odnosno u Libiju. Postoji rizik da se proširi i na Evropu, ali ne veliki. Virus se ne prenosi zrakom i vodom nego bliskim ljudskim kontaktom. Ljekari su posebno izloženi ovom opasnom virusu", kazao je Jašarević.

Narednih dana će biti poduzeti opsežni koraci kako bi se sagledala cijela situacija i pružio najbolji odgovor na prijetnju koju predstavlja ovaj virus.

"Predviđeno je na globalnom planu da se sastane Komitet za hitne situacije kako bi se utvrdili naredni koraci i djelovalo mnogo brže. Na sastanku koji će se održati narednih dana razgovarat će se o mjerama koje će biti poduzete. Postoji velika zabirnutost i potrebno je što prije osigurati sve mjere kao i lječničke kapacitete u tim zemljama gdje postoji epidemija", istakao je glasnogovornik WHO.

Upozorava da je procenat smrtnosti od virusa ebole vrlo visok, dodajući kako bi opasna epidemija mogla ostaviti još štetnije posljedice.

"Do sada smo imali više od 700 smrtnih slučajeva. Smrtnost epidemija ebole je oko 60 posto, a može da ide i do 90 posto. Osim što postoji rizik da epidemija ebole pređe granice i proširi se u drugim zemljama, ovaj virus ostavlja vrlo štetne socijalne i ekonomske efekte u pogođenim zemljama u Africi", rekao je Jašarević.

Inače, broj mrtvih u epidemiji ebole u zapadnoj Africi narastao je na preko 700. To je ažurirani podatak, jer je između 24. i 27. jula u Gvineji, Liberiji, Nigeriji i Sijera Leoneu umrlo još 57 osoba.

WHO je još objavio da su nigerijske vlasti dosad identificirale 59 osoba koje su bile u kontaktu s američkim državljaninom koji je prošle sedmice umro u Lagosu po dolasku iz Liberije, a putovao je preko Toga i Gvineje.

Riječ je o povećanju broja umrlih od 8,5 posto u četiri dana i 10,1 posto ukupnog broja slučajeva u odnosu na prethodne podatke Svjetske zdravstvene organizacije. Svjetska zdravstvena organizacija planira donirati 100 miliona USD za borbu protiv ebole.

Direktorica WHO-a Margaret Čan u petak će se u u Gvineji sastati s predsjednicima zapadnoafričkih zemalja u kojima je izbila bolest, objavila je zdravstvena agencija UN-a.

Prema navodima WHO-a, potrebno je u zahvaćenim država rasporediti nekoliko stotina medicinskog osoblja. Sijera Leone je proglasio vanredno stanje i pozvao vojsku da čuva zaražene u karanteni, a Liberija je prije toga uvela stroge kontrole.

Svrha programa je zaustaviti širenje virusa, jačanjem nadzora širenja bolesti, posebno u pograničnim područjima, zaštiti zdravstveno osoblje i zdravstvena edukacija stanovništva.

izvor: AA

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog