Svijet
Ukrajina
Malezijski avion prije pada nije uputio poziv u pomoć
KUALA LUMPUR - Avion "Malezija erlajnsa" koji se juče srušio na istoku Ukrajine sa 298 putnika i članova posade nije prije pada uputio nikakav poziv za pomoć, izjavio je malezijski premijer Nadžib Razak.
On je na konferenciji za štampu u Kuala Lumpuru, nakon telefonskih razgovora sa liderima Ukrajine i Holandije, kao i američkim predsjednikom Barakom Obamom, rekao da će "prevrnuti svaki kamen" kako bi se saznalo šta se desilo sa avionom "boing 777" na liniji između Amsterdama i Kuala Lumpura, prenijela je agencija AP.
"Ovo je tragičan dan za Maleziju, a i čitava godina je bila tragična", istakao je Razak, misleći na tragediju sa još jednim avionom "Malezija erlajnsa", koji je 8. marta nestao tokom leta iz Kuala Lumpura prema Pekingu, a njegovi ostaci još nisu pronađeni.
Nadžib je naveo kako ukrajinske vlasti vjeruju da je avion sa leta MH 17 juče oboren, odnosno da se ne radi o nesreći.
Prema navodima jednog neimenovanog američkog zvaničnika, američke obavještajne vlasti vjeruju da je avion pao pošto je pogođen raketom zemlja-vazduh, ali još nije poznato ko ju je ispalio, ukrajinske ili proruske snage sa istoka Ukrajine, pri čemu i jedni i drugi negiraju odgovornost za tu nesreću.
"U ovom trenutku malezijske vlasti ne mogu da potvrde uzrok nesreće, ali mi moramo da saznamo i saznaćemo tačno šta se desilo sa ovim avionom. Ukoliko se ispostavi da je avion zaista oboren, insistiraćemo da počionioci hitno budu izvedeni pred lice pravde", istakao je malezijski premijer.
On je dodao i da je putanja kojom je letio avion "Malezija erlajnsa" bila proglašena bezbjednom od strane Međunarodne organizacije za civilnu avijaciju.
Malezijski putnički avion, koji je letio na liniji Amsterdam-Kuala Lumpur, srušio se juče u istočnoj Ukrajini, a niko od 298 putnika i članova posade nije preživio nesreću.
U avionu "Malezija erlajnsa" koji je pao nad istočnom Ukrajinom, oko 60 kilometara od granice sa Rusijom, nalazilo se ukupno 298 ljudi, od kojih su 154 bili državljani Holandije.
Svijet šokiran
Ukrajinske vlasti nazvale su nesreću "terorističkim činom" i optužile proruske snage da su oborile avion protivavionskim sistemom BUK koji im je dostavila Rusija, dok separatisti tvrde da nemaju te rakete i da je avion srušila ukrajinska vojska.
Pripadnici proruskih snaga na istoku Ukrajine saopštili su da su pronašli "crnu kutiju" malezijskog aviona i da su spremni na privremeno primirje kako bi bila omogućena istraga na mjestu gdje se srušio avion.
Predsjednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da su ukrajinske vlasti odgovorne za pad aviona, istakavši da se to ne bi dogodilo da Kijev nije ponovo pokrenuo vojnu ofanzivu protiv proruskih snaga na istoku zemlje.
Poslije nesreće, evropska organizacija za bezbjednost vazdušnog saobraćaja Evrokontrol saopštila je da su ukrajinske vlasti zatvorile vazdušni prostor nad istočnim dijelom zemlje.
U međuvremenu, Velika Britanija je zatražila hitan sastanak Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN) da bi se razmotrila krizu u Ukrajini.
Generalni sekretar UN Ban Ki-mun izjavio je da "postoji očita potreba za potpunom i transparentnom međunarodnom istragom" o padu malezijskog aviona.Tim povodom je za danas zakazana hitna sjednica Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, koja će početi u 10 sati po lokalnom, odnosno 16 sati po srednjeevropskom vremenu.
Na vijest o padu malezijskog aviona nad Ukrajinom reagovali su svjetski lideri, ocijenivši ovaj događaj kao šokantan i pozivajući na sprovođenje međunarodne istrage o uzrocima nesreće.
Američki predsjednik Barak Obama rekao je da je pad malezijskog putničkog aviona na istoku Ukrajine užasna tragedija i dodao da zvaničnici SAD pokušavaju da ustanove da li je u njemu bilo američkih državljana.
Obama je rekao i da će SAD pružiti svu potrebnu pomoć u istrazi o uzrocima ove nesreće, što je u telefonskom razgovoru s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom, ponovio i potpredsjednik vlade Džozef Bajden.
Prema saopštenju Kremlja, predsjednici SAD i Rusije Barak Obama i Vladimir Putin razgovarali su o nesreći telefonom.
Putin je takođe uputio saučešće malezijskom premijeru Nadžibu Razaku, zamolivši da prenese iskrene riječi saosjećanja i podrške rođacima i najbližima poginulih.
Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton pozvala je na pokretanje međunarodne istrage o nesreći, rekavši da okolnosti pod kojima se dogodila moraju biti razjašnjene bez odlaganja.
Isti stav iznio je i generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen, koji je izjavio da je šokiran izvještajima o padu malezijskog putničkog aviona u istočnoj Ukrajini i zatražio međunarodnu istragu.
Šokiranost i žaljenje zbog ove nesreće izrazio je i britanski premijer Dejvid Kameron, na svojoj stranici na društvenoj mreži Tviter, dodajući da se zvaničnici vlade sastaju da bi razmotrili okolnosti pod kojima se ona dogodila.
Predsjednik Francuske Fransoa Oland uputio je saučešće porodicama žrtava i ponovio poziv Eštonove na pokretanje međunarodne nistrage o nesreći.
Na nezavisnu međunarodnu istragu o nesreći pozvala je i Njemačka.
"Očekujemo da bude učinjeno sve što je potrebno da se, što je prije moguće, osvijetli ovaj slučaj", rekao je šef njemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer.
"Prestravljen sam zbog vijesti iz istočne Ukrajine. Zbog toga što su stotine nedužnih ljudi izgubile život na takav užasan način", rekao je Štajnmajer.
Štajnmajer nije želio da odgovori na pitanje novinara da li Njemačka dijeli mišljenje Ukrajine o uzrocima nesreće.
Zahtjeve za međunarodnu istragu o uzrocima pada aviona uputili su nešto ranije predsjednici Evropske komisije Žose Manuel Barozo i predsjednik Saveta Herman Van Rompej, a holandski premijer Mark Rute izjavio je da je pad malezijskog aviona "vjerovatno najgora avionska nesreća u istoriji Holandije".
Prema riječima potpredsjednika "Malezija erlajnsa" Huiba Gortera, koji se novinarima obratio na na amsterdamskom aerodromu Shiphol, sa kojeg je let MH 17 poletio za Kuala Lumpur, u avionu je bilo 283 putnika i 15 članova posade.
Pored najmanje 154 Holanđana, među putnicima je bilo i 27 Australijanaca, 23 Malezijca, 11 Indonežana, šest Britanaca, četiri Nijemca, četiri Belgijanca, tri Filipinca i jedan Kanađanin, dok je nacionalnost preostalih 47 putnika zasad nepoznata, rekao je Gorter.
On je dodao i da su svih 15 članova posade bili Malezijci.
Kako je ranije objavila agencija Rojters, prema saopštenju ukrajinskog Ministarstva spoljnih poslova, među putnicima su bila 23 američka državljana, a prema riječima šefa francuske diplomatije Lorana Fabijusa i najmanje četvoro državljana Francuske.