Nauka

Tajna Tibetanaca je u misterioznoj DNK?

Naučnici tvrde da Tibetanci nemaju problem s razređenim vazduhom i ekstremnom hladnoćom zato što "nisu ljudi" jer imaju misterioznu DNK Denisovana, piše časopis "Nature".

Razmus Nilsen s Univerziteta Berkli i njegovi saradnici iz laboratorije za istraživanje DNK u Kini tvrde da Tibetanci pripadaju misterioznoj grupi Denisovana i da nisu homo sapijensi. 

Inače, misteriozni DNK pronađen je 2010. godine u Rusiji, u pustinji u kojoj je u XVIII vijeku živeo pustinjak Dionisije, odnosno Denis, i koja je po njemu dobila ime. 

Nilsen je istraživao gen EPAS-1 i otkrio da prirodna selekcija podržava njegov opstanak i nastavak vrste. 

Naučnici su odavno ustanovili da Tibetanci funkcionišu sasvim normalno na velikim visinama i da se s lakoćom kreću po "krovu svijeta", dok se "obični ljudi" tamo osjećaju loše i izmučeno.

Nekada se pretpostavljalo da je poslije više hiljada godina genetskog prilagodavanja DNK Tibetanaca drugačiji, ali sada se vjeruje da su oni Denisovani i da imaju DNK drugačiji od onog koji je svojstven homo sapijensima. 

Inače, prije Nilsenove teorije, američki naučnici Univerziteta Juta pronašli su deset gena koji omogućavaju Tibetancima da izdrže s veoma niskim nivoom kiseonika u atmosferi. 

Većini drugih ljudi, uključujući i alpiniste koji su u vrhunskoj formi, uvijek je mučno u tim uslovima, a često se javljaju i komplikacije u mozgu i plućima. 

Zanimljivo je da neki drugi stanovnici visokih predjela nemaju svojstva Tibetanaca ni tu izdržljivost, čak ni stanovnici Anda.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog