Nauka
Životinjska koža iz epruvete
Američka kompanija iz Bruklina započela je rad na uzgoju životinjske kože u laboratoriji, a sa fondom od 10 miliona dolara namjerava da u laboratoriji uzgaja i meso.
Predstavnici firme „Modern medou“ već su pokazali kožu iz epruvete, ali zasad još kriju tehniku kojom su to uspjeli da urade.
Kompanija, koja je pod kontrolom milijardera Pitera Tila i Li Ka Šinga, jednog od najbogatijih stanovnika Azije, saopštila je da je „izumjela način stvaranja tkiva zasnovan na bioprintingu - 3D spajanju tkiva pomoću kompjuterskih procesa“.
- S obzirom na to da je stočarstvo najveći potrošač vode i zemljišta i jedan od glavnih razloga za promjenu klime, vrijeme je da se potraže drugi načini dobijanja mesa i kože - rekao je Andraš Forgač, direktor kompanije.
On je dodao da je njihov cilj da naprave kožu koja može da se koristi za proizvodnju odjeće, obuće i namještaja, a da se zbog nje ne ubijaju životinje.
- Dugoročni plan je proizvodnja mesa koje je zdravije, sigurnije, a ne zahtijeva povređivanje životinja - objašnjava Forgač.
Prošlog ljeta naučnici su u laboratoriji od matičnih ćelija napravili hamburger. Napravio ga je profesor Mark Post, a zatim ga je ispržio i ponudio na degustaciju. Ljudi koji su ga probali nisu bili oduševljeni ukusom.
izvor: Agencije