Vijesti
Velika potražnja za klima-uređajima
Za majstore koji ugrađuju i servisiraju klima-uređaje ovih dana nema predaha, jer dnevno imaju i do 200 poziva mušterija.
Ništa manje posla nemaju ni prodavci, a za kupovinu ovih rashladnih uređaja potrebno je izdvojiti najmanje 500 maraka, dok ugradnja košta još 100 KM. U preduzeću "Termo klima" kažu da ljeti uvijek imaju mnogo posla.
Čim se živa u termometru približi 30 podioku, mnogi odlučuju da kupe klima-uređaj. U prosjeku ih dnevno prodamo više od deset - rekli su u ovom preduzeću.
U preduzeću "Elektromont" su istakli da nema krize kada je u pitanju ugradnja i servisiranje klima-uređaja.
Dolaskom vrućina nastala je prava navala za uređajima za rashlađivanje. Svakodnevno imamo više od 100 poziva. Ni ova kriza, koja je nastala nakon poplava, nije smanjila broj zainteresovanih za ugradnju klima-uređaja - rekao je menadžer ovog preduzeća Siniša Dostanić.
On je građanima, koji već imaju ovaj uređaj u svojim domovima, poručio da ga najmanje jednom godišnje očistite od nakupljene prašine.
Iz nečistih uređaja prijeti opasnost po zdravlje od bakterija i gljivica. Ljudima je najvažnije da ih nešto rashlađuje u ovim tropskim danima, ne zanima ih da li je klima-uređaj očišćen, da li je dotrajao kondenzator i koliko košta popravka - rekao je Dostanić.
U Servisu za popravku bijele tehnike, rashladnih i klima-uređaja "Preradović" su kazali da je posljednjih dana prava pomama za ugradnjom uređaja za rashlađivanje.
Svi nas zovu u pet do dvanaest da ugrađujemo i čistimo klima-uređaje, a čim zahladi, interesovanje građana opada - rekao je Nebojša Preradović.
Dodao je da se posljednjih dana više traži ugradnja nego servisiranje. Mileva Jelić iz Obilićeva je rekla da su ljeta sve toplija, pa su klima-uređaji postali neophodni.
Živim u potkrovlju i početkom ljeta postane neizdrživo. Ventilatori nam nisu dovoljni, pa smo se odlučili na ugradnju uređaja za rashlađivanje, uprkos tome što često slušamo kako su oni štetni za zdravlje - kazala je Jelićeva.
Zdravlje
Nečisti klima-uređaji i velike temperaturne razlike mogu da izazovu ozbiljne posljedice po zdravlje. Stručnjaci savjetuju da razlika između unutrašnje i spoljne temperature ne smije biti veća od pet do sedam stepeni.
Tegobe koje se javljaju prilikom udisanja klimatizovanog vazduha iz zapuštenog uređaja za rashlađivanje su nadraženost sluznice očiju, nosa i grla, osjećaj suvoće grla, kašalj, svrab, glavobolja i zamor.
Izvor: Glas Srpske