Svijet
Svjetski mir svakog čovjeka košta hiljadu evra godišnje
Nasilje u svijetu svakog čovjeka na planeti košta 1.350 dolara (oko hiljadu evra). U posljednjih sedam godina stanje svjetskog mira se pogoršalo, pokazuju rezultati istraživanja indeksa mira koji je sproveo Institut za ekonomiju i mir. Island je najmirnija država, dok se Sirija najlošije kotira.
Cijena suočavanja sa nasiljem je skoro deset hiljada milijardi, odnosno 11,3 odsto ukupne svjetske proizvodnje, koliko ukupno proizvode Britanija, Francuska, Njemačka i Italija, navodi se u najnovijem izvještaju Instituta za ekonomiju i mir.
Trend mira, koji je trajao od završetka Drugog svjetskog rata, naglo se preokrenuo.
Indeks svjetskog mira računa se na osnovu stepena sukoba, nemira, bezbjednosti i sigurnosti, kao i ulaganja u vojno pojačanje i odbranu.
Izvršni direktor Instituta Stiv Kilela rekao je za Rojters da su ti podaci upozorenje svim vladama.
"Ovo je poziv za buđenje svim vladama, agencijama za razvoj i investitorima, kao i vodećim međunarodnim zajednicama da građenje mira predstavlja preduslov za ekonomski razvoj", istakao je Kilela.
Međutim, opadanje svjetskog mira ne osjeća se jednako u svim dijelovima svijeta. Dok je 51 zemlja poboljšala svoj indeks mira u odnosu na 2008. godinu, 111 zemalja pogoršalo je svoj status na svjetskoj listi.
Najmanje mirna zemlja na listi je Sirija, zbog krvavog građanskog rata koji traje već tri godine.
Irak je bio na 159. mestu od 162 zemlje, prije nego što je počela ofanziva ekstremista Islamske države Irak i Levant.
Južni Sudan, najmlađa zemlja na svijetu, došla je na 160. mjesto jer je ušla u plemenski građanski rat samo tri godine od svog osnivanja, što je bio rezultat dugih sukoba sa sjevernim susjedom Sudanom.
Centralnoafrička Republika zabilježila je pogoršanje na listi mira, iako su Somalija i Demokratska Republika Kongo okončale višegodišnji sukob, tako da njihovi niski rangovi mira nisu iznenađujući.
Rusija je pogoršala svoj indeks mira zbog nestabilne političke situacije sa susjednom Ukrajinom, koja je takođe pala na listi.
Druge zemlje koje su zabilježile niži nivo mira su Libija i Egipat. Kina je zbog povećanja vojnih troškova pala na 108. poziciju.
Institut za ekonomiju i mir predviđa da bi situacija mogla da se pogorša, što je loše po još 500 miliona ljudi koji žive u zemljama.
Uprkos krizi u Ukrajini, Evropa je i dalje najmirniji dio svijeta, sa 14 od 20 zemalja sa najvišim indeksom mira.
Velika Britanija zabilježila je poboljšanje nivoa mira u odnosu na prethodnu deceniju, ali je u toj zemlji nivo kriminala najviše povećan u odnosu na ostale evropske zemlje. Iako je London bezbjedniji grad, oblasti Hokni, Levišam i Lambet prijete da postanu najopasniji dijelovi zemlje.
Nasilje i ubistva 10 puta su veći u SAD nego u Britaniji, iako je SAD postao mirnija država u posljednjih 20 godina.
Nivo mira varira u Sjedinjenim Državama od države do države. Luizijana je najmanje mirna država u proteklih 20 godina, a sjeverni dio SAD ima najviše kvote ubistava, zatvaranja i nasilnog kriminala.
Najmirnije američke države su Mejn i Vermont koje imaju bolje ekonomske šanse i visok nivo obrazovanja.
Island je i dalje najmirnija država na svijetu.
izvor: RTS