Republika Srpska
TE Gacko: Remontom do stabilnije proizvodnje
Redovni godišnji remont Termoelektrane /TE/ "Gacko" počinje sutra, a cilj je postizanje veće efikasnosti, pouzdanost i sigurnost postrojenja, što će doprinijeti da se održi stabilan proces proizvodnje struje, rekao je Srni izvršni direktor za poslove proizvodnje električene energije i razvoj ovog preduzeća Borivoje Vujičić.
On je istakao da će četrdesetodnevni remont koštati oko šest miliona maraka i da će novac biti obezbijeđen iz vlastitih sredstava Termolektrane, a radove će izvoditi radnici preduzeća, dok će za specijalističke poslove biti angažovani drugi izvođači.
"Imajući u vidu da je TE `Gacko` prošle godine ostvarila rekordnu proizvodnju u istoriji postojanja, 1.773 gigavat-časova električne energije, naša obaveza je da nastavimo takav kontinuitet u radu i da što više utičemo na stabilnost procesa proizvodnje", rekao je Vujičić.
On je napomenuo da je preduzeće, zahvaljujući Vladi Republike Srpske, resornom ministarstvu i "Elektroprivredi" na vrijeme obezbijedilo dovoljne količine rezervnih dijelova i specijalne usluge za izvođenje radova.
"Akcenat je da se održi proces proizvodnje u što većem stepenu pouzdanosti, kao i da se sagleda stanje raspoložive opreme da bismo izvršili pripreme za kapitalni remont 2017. godine s ciljem da se radni vijek produži za 50.000 do 70.000 sati rada u odnosu na projektivani od 200.000 sati", rekao je Vujičić.
On je podsjetio da se najmanje pet planskih zastoja u toku godine uradi zbog mehaničkog čišćenja cijevnog sistema kotla od šljake, a da je znatan broj neplanskih zastoja zbog pucanja cijevnog sistema kotla zbog zašljakivanja.
"Sve ovo su posljedice sagorijevanja gatačkog uglja, što znatno umanjuje stepen raspoloživosti Termoelektrane u toku godine", kaže Vujičić.
On je istakao da će se u ovom remontu pokušati iznaći modus u procesu sagorijevanja gatačkog lignita koji je kompleksan, jer izaziva mnoge probleme u proizvodnji, zbog čega će se primijeniti jedna nova metoda primjene aditiva za poboljšanje procesa sagorijevanja i procenta efikasnosti iskorištenja raspložive toplotne vrijednosti.
"U toku remonta pripremićemo postrojenje, nakon čega ćemo primjenjivati tu novu metodu, tako da očekujemo ostvarenje elektroenergetskog bilansa u obimu koji je planiran od 1.650 gigavat-časova", rekao je Vujičić i dodao da će, ukoliko se ovaj proces sagorijevanja pokaže modernim, imati i obim proizvodnje veći od planiranog.
Izvor: Srna