Politika

Pristup NATO-u donosi i ekonomski razvoj

Dejmon Vilson, izvršni potpredsjednik Atlantskog saveza SAD sa sjedištem u Vašingtonu, izjavio je danas da nije tačno da će Republika Srpska nestati ulaskom Bosne i Hercegovine u NATO savez, za kojeg kaže da priznaje RS kao dio BiH.

On je govoreći na konferenciji "65 godina NATO-a: Mir, sigurnost i razvoj u Evropi", koja je juče održana u Banjaluci, rekao da postoji pogrešna percepcija o ovom savezu te da je on puno više od vojnog, jer iskustva zemalja koja pristupaju NATO-u pokazuju pozitivne pomake u ekonomiji i uopšte opštoj situaciji u zemlji.

Pozdravni govor na ovoj konferenciji održao je Tomas Mesa, v.d. zamjenika ambasadora SAD u BiH, ističući da je važno nastaviti kontinuitet debate, zbog čega je za BiH važno da bude član NATO-a i da treba da se fokusira na budućnost i članstvo u evropskoj zajednici.

"Potrebno je mnogo godina da BiH pristupi NATO-u", rekao je Mesa.

Ole-Asbjorn Fauske, zamjenik komandanta NATO štaba u Sarajevu, naglasio je da je težište aktivnosti u ovom trenutku pomoć BiH i da članstvo u NATO-u zahtijeva reforme u mnogim oblastima.

Govoreći na panelu "NATO od 1949. do danas - politički, sigurnosni i ekonomski efekti na države članice", Ana Trišić-Babić, zamjenik ministra inostranih poslova BiH, naglasila je da je ulazak u NATO savez za sve zemlje imao isti efekat, odnosno mir, stabilnost i ekonomski rast.

Ona je istakla da većina stanovništva ima negativnu percepciju prema NATO-u i da je to razumljivo, ali da treba gledati u budućnost i da je za sve države najznačajniji mir, bezbjednost i ekonomski razvoj.

Na konferenciji su svoje stavove iznijeli eksperti iz oblasti bezbjednosti i medija, kao i političari i predstavnici diplomatskog kora. Domaći stručnjaci iz oblasti bezbjednosti i medija fokusirali su se na integraciju BiH u NATO-u i bavili su se analizom izazova tog procesa.

Željko Kopanja, vlasnik i direktor "Nezavisnih novina", kazao je kako u BiH postoji dilema u vezi s ulaskom zemlje u NATO, zbog toga što je država istorijski specifična i što je u proteklih 25 godina prošla sve i svašta.

"Za NATO sam zato što ova država treba jedno resetovanje, kako u ekonomskom, tako i u političkom i civilizacijskom smislu. Svi mi znamo kakvi su odnosi među ljudima, jer ovdje više nije sramota ni ukrasti ni otići u zatvor, dok sa ekonomske strane tonemo", kazao je Kopanja.

On je kazao kako pripada narodu koje ima loše iskustvo sa NATO paktom, ali da  zbog budućnosti svoje djece i generacija koje dolaze otvorena vrata NATO-a vidi kao šansu srpskog naroda, ali i svih naroda na Balkanu.

Konferenciju su organizovale Atlantska inicijativa, Centar za međunarodne odnose, "Nezavisne novine" i "Oslobođenje".

izvor: Nezavisne

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog