Politika
Hil: BiH političari moraju usvojiti Zakon o zabrani pranja novca
DOBOJ - Međunarodni monetarni fond /MMF/ treba preuzeti vođstvo u pružanju finansijske pomoći za ugrožena područja u BiH, ali da bi taj novac mogao doći političari iz BiH moraju usvojiti Zakon o zabrani pranja novca, rekao je otpravnik poslova Ambasade SAD u BiH Nikolas Hil.
Nakon sastanka u Doboju sa gradonačelnikom Obrenom Petrovićem, Hil je rekao da bi nedonošenje zakona i sprečavanje ulaska novca u zemlju izazvalo velike implikacije za 300.000 ljudi, među kojim je 60.000 djece pogođene poplavama.
"Situacija kada možete prati novac predstavlja podsticaj i instrument kojim se služe kriminalci i teroristi", izjavio je Hil novinarima.
On je ukazao da ovo nije problem od juče i dodao da su političari koji donose odluke potpuno svjesni implikacija.
Hil je ohrabren pozitivnim signalima političara iz Banjaluke i Sarajeva koji smatraju da bi do usvajanja ovog zakona moglo da dođe.
"U prvim danima krize Ambasada SAD uputila je hitnu pomoć za ugrožena područja, ali sada se radi na procjeni štete i potrepština koje će ova zemlja u narednim periodima svakako trebati", izjavio je Hil.
Hil je naglasio da Ambasada ulaže napore da se obezbijede dodatna sredstva za pomoć, upozorivši da je budžet u Vašingtonu "tijesno strukturisan".
Prema njegovim riječima, pojedina finansijska sredstva namijenjena za projekte USAID-a koji su vrijedni od 25 do 35 miliona dolara biće reprogramirana, te nakon procjene usmjerena tamo gdje je najpotrebnije.
Gradonačelnik Doboja Obren Petrović rekao je da je USAID odobrio njegov prijedlog da 150.000 KM bude preusmjerno za sanaciju klizišta, te 60.000 KM za plaćanje volontera na uređenju.
Dodik: Ne damo nadležnosti, nek BiH bude na crnoj listi
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik smatra da je sporno usvajanje Prijedloga izmjena i dopuna Krivičkog zakona BiH, jer se njime direktno diskredituje pravna praksa, zakonodavstvo i procedure u Srpskoj, a pojačava kapacitet na nivou BiH.
"Tražim od delegata u Domu naroda parlamenta BiH da odbace taj prijedlog izmjena Krivičnog zakona BiH", rekao je Dodik i istakao da niko nije tražio da na nivou Republike Srpske bude usaglašen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH, pa to nije ni učinjeno.
Dodik je u izjavi novinarima u Banjaluci naglasio da se "odjednom pojavila potreba da neko interveniše u Krivičnom zakonu BiH", a pošto ovo usaglašavanje nije bilo traženo, ovaj prijedlog izmjena i dopuna nije ni usaglašen.
"Neka bude usvojen Zakon o sprečavanju pranja novca i vidjeće da BiH neće biti na `crnoj listi`. Za Krivični zakon uopšte nije traženo da se vrše njegove izmjene i dopune", naglasio je Dodik.
On je rekao da je samo sarajevska "čaršijska politika" mogla da smisli ujdurmu i povezanost Krivičnog zakona za Zakonom o sprečavanju pranja novca.
Dodik je uputio pismo svim delegatima u Dom naroda BiH u kojem ih je kao predsjednik Republike upozorio da je usaglašen Prijedlog zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorističkih aktivnosti i da za njega mogu glasati, pošto je dobio saglasnost Vlade Srpske i dva najvažnija ministarstva – pravde i policije.
On je rekao da će "neko" postaviti pitanje zašto je jedan broj poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu BiH glasao za izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH, te naglasio da ne zna zašto su to učinili.
"Oni /ti poslanici SNSD-a/ su rekli da naprosto nisu željeli da na Predstavničkom domu BiH ostane krivica za zastoj. Ma, nema priče o krivici i `nekrivici`! Ne može Srpska ostajati bez nadležnosti! Ako me pitate da li smo za to da BiH bude na `crnoj listi` ili da Srpska izgubi neku nadležnost, kažem - neka bude na `crnoj listi`, ne damo nadležnosti!", poručio je Dodik.
izvor: Srna