Svijet
Oland i Kameron: Ovako dalje ne može
Francuski i britanski lideri ocjenjuju da je EU postala komplikovana i nejasna te da se, u institucionalnom smislu, mora povući sa mjesta na kojima nije nužna.
Francuski predsjednik Fransoa Oland, ocjenjujući rezultate izbora za Evropski parlament, poručuje da je EU "postala zamršena, daleka i, u suštini, teško razumljiva čak i za vlade zemalja članica".
"EU je uspjela da nadvlada krizu u evrozoni, koja je bila pred raspadom, ali po koju cijenu: po cijenu štednje koja je na kraju razočarala narode", smatra francuski predsjednik.
On najavljuje da će se zalagati da glavni ciljevi Unije u budućnosti budu - rast privrede, zapošljavanje i ulaganja.
Oland vjeruje da Evropa "ne može napredovati bez Francuske" i da je "budućnost Francuske u Evropi".
Mediji navode da je trijumf Nacionalnog fronta Mari Le Pen, koji je na evropskim izborima u Francuskoj ostvarila istorijsku pobjedu sa 25,4 odsto glasova, doživljen kao politički potres.
To je simbol snažnog uspona desnice i sve jače pozicije evroskeptika - procjenjuju politički analitičari.
Britanski premijer Dejvid Kameron poručuje da se EU "mora mijenjati i da ne može funkcionisati na dosadašnji način".
Kameron želi da EU počne reforme prije referenduma o ostanku Britanije u Uniji, koji je najavio za 2017. godinu, ako njegova Konzervativna stranka odnese istorijsku pobjedu sa rezultatom od 27,5 odsto.
On napominje da evropski čelnici misle da je izbor novog predsjednika Evropske komisije u njihovoj nadležnosti, a ne u nadležnosti Evropskog parlamenta.
izvor: Srna