Svijet

Analitičari: Moguća "Kubanska kriza" u Evropi

MOSKVA, VAŠINGTON - U slučaju da Ukrajina uđe u NATO, centri političkog i vojnog rukovodstva Rusije našli bi se u zoni djelovanja taktičke avijacije zapadne alijanse, čiji je radijus kretanja oko 500 kilometara - navode analitički portali.

izvor: Srna

Ističe se da ako Ukrajina uđe u NATO, može se ponoviti situacija koja je nastala uoči Karipske krize, kad su SAD razmjestile nuklearne rakete srednjeg dometa u Turskoj, a lider SSSR-a Hruščov kao odgovor postavio rakete na Kubu...

Ako bi došlo do neočekivanog napada, ne bi bilo vremena za Ruse da donesu odluku o reakciji, kao ni sredstva za taj uzvratni napad.

Preostale ruske rakete mogu biti uništene od evropske protivraketne obrane, koja se trenutno aktivno širi u istočnoj Europi te pored ruske obale u sjeverim morima - navode vojni eksperti.

Zato analitičari procjenjuju da bi se ukrajinska kriza mogla pretvoriti u "kubansku krizu" iz šezdesetih godina prošlog vijeka, pošto Rusija ne može da dozvoli nikakvo dalje približavanje NATO-a svojim granicama.

Američko Ministarstvo obrane dodatno je poslalo u Litvu šet taktičkih lovaca "F-15", a u Poljskoj je razmješteno 12 višenamjenskih lovaca "F-16" i oko 200 instruktora.

NATO pojačava snage u istočnoj Evropi, u martu ove godine u akvatoriju Crnog mora pojavili su se američki torpedni razarači opremljeni sistemom "Aegis".

Vojno rukovodstvo NATO-a razradilo je nove maršrute obavještajnih aviona opremljenih sistemom "Avaks" u vazdušnom prostoru Rumunije i Bugarske.

Još 17. marta ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da su odluke Rusije o Krimu djelomično povezane s prijetnjom ulaska Ukrajine u NATO.

"Kad se vojna infrastruktura približava našim granicama, moramo odgovoriti na te mjere“, rekao je Putin.

"Ako u Krim uđe NATO vojska, ona će postaviti udarna sredstva te će Rusija biti istisnuta iz Pričernomorja“, objasnio je ruski lider.

Pukovnik Konstantin Sivkov, koji je dugo godina služio u Glavnom štabu Vojnih snaga Rusije, ističe da se u savremenim uslovima napadi nenuklearnim sredstvima izvršavaju "palubnom avijacijom" i krstarećim raketama. Posljednji primjer je Libija.

Ako Ukrajina uđe u NATO može se ponoviti situacija koja je nastala uoči Karipske krize, kad su SAD razmjestile nuklearne rakete srednjeg dometa u Turskoj,a lider SSSR-a Hruščov kao odgovor postavio rakete na Kubu - navodi "Ruski vijesnik".

Uoći Dana pobjede, Kremlj je pokazao kako se mogu razvijati događaji. NJihov scenario predviđa odbijanje masovnog raketno-nuklearnog napada.

U toj simulaciji, lansirana je međukontinentalna balistička rakete "Topolj" sa kosmodroma Plesec, a podmornice Sjeverne i Tihookeanske flote lansirale su balističke rakete.

Ruska vojska je lansirala i rakete operativno-taktičkog kompleksa "Iskander-M".

Moskva je dodatno pojačala Crnomorsku flotu koja osigurava obranu Rusije na jugu, te najavila da će u bućunosti više biti prisutna u Sredozemnom moru.

"Još samo jedan korak NATO-a prema ruskim granicama povući će za sobom prekrojavanje čitave evropske arhitekture bezbjednosti“, upozorio je portparol ruskog predsjednika Dmitrij Peskov.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog