Politika

Radmanović: Svi umislili da mogu da vode spoljnu politiku

BANJALUKA- Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Nebojša Radmanović rekao je da je Predsjedništvo BiH jedino nadležno za vođenje spoljne politike, a da su svi umislili da mogu da vode tu politiku i da njihova riječ bude važna.

izvor: Srna

"Glasanje stalne delegacije parlamenta BiH u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope u vezi sa Rusijom i Ukrajinom pokazalo je kakvo je stanje u BiH u kojoj niko nikoga ne priznaje, ne pita i ne prihvata zajedničke stavove", rekao je Radmanović. 

On je za "Glas Srpske" izjavio da je ova delegacija zbog korektnosti prema BiH trebalo da slijedi stav Predsjedništva BiH koje je bilo protiv glasanja za sankcije Rusiji. 

"Nažalost, ne vidim da će se te stvari ubuduće popraviti. Za svaku osudu je takav stav članova parlamentarne delegacije u Savjetu Evrope, jer ne odražava stanje u BiH koje je riješio Ustav BiH, a to je način dolaska do takvih stavova", dodao je Radmanović. 

Komentarišući zaključke Savjeta ministara inostranih poslova EU o BiH, Radmanović je rekao da se EU konačno počela ozbiljnije baviti BiH, iako ti zaključci ne ulivaju neku posebnu nadu. 

"Iz njih možemo zaključiti da je posljednjih godina i iz Evrope prema BiH vođena pogrešna politika, što je jedna velika novina. Osnovni zaključci koji govore o potrebi bržeg ekonomsko-socijalnog razvoja BiH nisu konkretni, ne pokazuju na koji bi način EU ili njeni organi mogli da pomognu BiH", rekao je Radmanović. 

On smatra da iz BiH, u konkretnim odnosima s EU, neće ništa biti u toku 2014. godine. "Ozbiljne stvari će krenuti tek početkom 2015. godine nakon formiranja novih saziva vlasti u BiH", dodao je Radmanović.  

Govoreći o povlačenju paralela između ranijih dešavanja na Kosovu i sadašnjih u Ukrajini, Radmanović je rekao da su vidljivije razlike nego sličnosti, jer se samoproglašeno Kosovo otcijepilo silom ničim izazvanog NATO bombardovanja Srbije, dok u Ukrajini ni blizu nije bio takav slučaj. 

"Kada je riječ o Krimu nije ispaljen nijedan metak. Razlike postoje i u tome što su se jedni opredjeljivali referendumom, a drugi su formirali skupštinu od ko zna kako izabranih poslanika koji su digli ruke i proglasili nezavisnost", rekao je Radmanović i dodao da je razlika i u tome što je veći dio moćnog zapadnog svijeta priznao Kosovo odmah. 

On je naglasio da je priča albanskog ambasadora u BiH da BiH mora priznati pasoše samoproglašenog Kosova i na njima dodjeljivati vize potpuno van diplomatskih normi. 

"Sugerisali smo, i Savjet ministara je to prihvatio, kako da se omogući građanima Kosova da uđu u BiH, i to funkcioniše. Ali, ponovo je aktuelan pritisak snažnog albanskog lobija kojeg predvodi albanski ambasador u BiH, uz koji je i jedan dio ljudi iz MIP-a, ali koji je neprihvatljiv", naglasio je Radmanović. 

On je dodao da je zato, uz prećutnu podršku druge dvojice članova Predsjedništva BiH ambasadoru Albanije, morao da pisanim putem upozori ministra inostranih poslova, predsjedavajućeg Savjeta ministara i druga dva člana Predsjedništva da se ne može raditi nešto više nego što je do sada urađeno kada je riječ o izdavanju potvrde za ulazak sa Kosova u BiH. 

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog