Svijet
Kriza na Krimu: Karta koja objašnjava zašto?
Krim je u centru pažnje cijelog svijeta dok tenzije između Ukrajine i Rusije prijete da se pretvore u rat. Glavni grad Ukrajine Kijev je donedavno bio žarište sukoba protestanata i policije, međutim napetost se prošle sedmice proširila na sporno područje, poluostrvo na Crnom moru, koje je važan dio ruske istorije.
izvor: mashable.com
Sada je Krim epicentar između takozvanih “samoodbranbenih” snaga koje podržavaju ruskog predsjednika Putina i ukrajinske novoformirane i nespremne vlade. Baza četvrtine ruske mornarice, Krim je zvanično dio Ukrajine, ali funkcioniše pod različitim pravilima. Nakon što su naoružani vojnici u neoznačenim uniformama – za koje se vjeruje da rade za rusku vladu – zauzeli teren u zadnjoj sedmici februara, ukrajinski lideri i zapadne pristalice zajedno kuju plan u slučaju da se ono najgore desi.
Karta detaljno opisuje ovu regiju i njen odnos prema mjestima u okruženju. Istražite najveće događaje u Krimu, etničku raznolikost i jezičke razlike koje ovo mjesto čine jednim od najvažnijih na svijetu.
Kartu pogledajte na linku OVDJE, a slijedi prevod ove interaktivne mape koja u tri pogleda objašnjava istorijat Krima.
1) Krim: geografija i žarišta
Krim je neznatno veći od države Vermont, ali ima tri puta veću populaciju, dva miliona. 60% stanovnika su Rusi. Njen glavni grad, Simferpolj, je takođe i najveći grad. Od većeg strateškog značaja je Sevastopolj, ruska i ukrajinska pomorska baza koja ima ključni pristup Crnom moru i, preko Bosfora, Mediteranu. Ironično, moto Krima je “prosperitet u jedinstvu”.
2) Krim: Rusi dominiraju, ali nacionalnost je raznovrsna
Iako većina stanovnika govori ruski kod kuće, procenti se znatno razlikuju širom regije. Krimski Tatari čine značajnu manjinu i neprijateljski su raspoloženi prema Rusima. 1944. godine, Staljinov režim je deportovao sve krimske Tatare u Uzbekistan, uzrokujući hiljade smrti.
3) Ukrajina: Rusi na istoku i jugu
Popis Ukrajine 2001. godine- najnoviji koji je sproveden – otkrio je dramatične razlike između istočne Ukrajine, gdje ruski jezik preovladava, i zapadnih dijelova, gdje je ukrajinski maternji jezik i gdje savezništva favorizuju Evropsku uniju, a ne Rusiju.