Republika Srpska
Zakon o podsticajima potreban, ali i veća izdvajanja za poljoprivredu
BANJALUKA- Vlada RS će do polovine naredne godine donijeti zakon o podsticajima, koji će zakonski i detaljno regulisati uslove i iznose ovih sredstava, ali i načine kontrole njihove realizacije, te subjekte koji imaju pravo na ovakvu vrstu podrške.
izvor: Nezavisne
Naime, sam zakon biće donesen na upornu inicijativu poljoprivrednih proizvođača iz svih sfera ove proizvodnje, koji traže da se ova oblast ozakoni i da se ono što je obećano obavezno i ispuni. Time bi prestala dosadašnja praksa konstantnog donošenja pravilnika o podsticajima na godišnjem nivou, a koji poljoprivrednim proizvođačima, kako ističu, nije ulijevao ni minimum sigurnosti.
Ovako, smatraju oni, svaki poljoprivrednik koji ima pravo na podsticaje po tom zakonu mogao bi da tuži državu ukoliko oni ne budu isplaćeni. Ipak, poljoprivrednci su mišljenja da će ovaj zakon dobro doći poljoprivrednicima, ali da sa budžetom od 60 miliona KM, koliko sada iznosi, neće imati puni efekat.
Bojan Kecman, portparol Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, kazao je da uskoro ističe trajanje Strategije razvoja poljoprivrede, kao aktuelnog dokumenta donesenog 2009. godine.
„Počeli smo sa izradom dugoročnog plana razvoja agrarnog sektora za period 2014 – 2020. godina.
Novim programom agrarnog i ruralnog razvoja RS do 2020. godine postavićemo dugoročne ciljeve agrarnog i ruralnog razvoja RS, postaviti okvire materijalne i tehničke podrške ostvarenju projektovanih ciljeva i rezultata, te definisati mjere agrarne i ruralne politike kojima se na najbolji način može postići ubrzan i održiv razvoj ruralnih područja“, rekao je Kecman. Prema njegovim riječima, istovremeno će odmah od početka godine raditi i na zakonu o podsticajima, kojim će se utvrditi glavni pravci usmjeravanja sredstava podrške za korisnike, uslovi za ostvarivanje sredstava, minimalni, odnosno maksimalni iznosi podrške po vrstama mjera, način kontrole realizacije sredstava, subjekti koji imaju pravo na podršku, te specifičnosti ostvarivanja podrške za manje povoljna područja.
„Dakle, zakon o podsticajima pratiće budući program agrarnog i ruralnog razvoja, ali i višegodišnji budžetski okvir za realizaciju mjera finansijske podrške agrarnom i ruralnom razvoju“, rekao je Kecman. A da će ovo biti dobra mjera od strane Vlade RS, potvrđuju i stavovi lidera pojednih poljoprivrednih udruženja.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara RS, kazao je da će zakon o podsticajima dobro doći poljoprivrednim proizvođačima, ali da taj zakon sa budžetom od 60 miliona KM neće mnogo značiti, jer je to izuzetno malo sredstava da bi se ulagalo u poljoprivredu.
„Ako uzmemo da se u dva bh. entiteta uloži 130 miliona KM u poljoprivredu, a 140 miliona KM u policijske agencije, onda je i laiku jasno da smo mi policijska država, da treba da proizvodimo policiju, a ne hranu“, ustvrdio je Usorac.
S druge strane, Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednika RS, kazao je kratko da je veoma važno da poljoprivredni proizvođači uspiju izdejstvovati zakon o podsticajima, kako bi pomoću njega znali bolje planirati svoju proizvodnju.
Isto tako, svoje zadovoljstvo time što bi od polovine naredne godine isplata podsticaja i budžet za poljoprivredu trebali biti regulisani zakonom iskazao je i Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS, koji je rekao da će to u suštini značiti da će ono što se obeća morati biti i isplaćeno.
Šta će zakon regulisati
- pravce usmjeravanja
- uslove za ostvarivanje sredstava
- minimalne i maksimalne iznose podrške
- način kontrole realizacije sredstava
- subjekte koji imaju pravo na podršku
- specifičnosti ostvarivanja podrške za manje povoljna područja