Region
Šajkaš - mjesto gdje počinje Južni tok Srbija
Reporteri Novosti u Šajkašu, gdje s nestrpljenjem iščekuju početak radova na gasovodu „Južni tok“. Kad bi došao ruski predsjednik, kažu, odrekli bi se i para za nadoknadu zemljišta.
izvor: Novosti
E neka je i ovaj naš Šajkaš najzad došao u centar pažnje javnosti, i to ne samo srpske. Samo nam je žao što, mada je to najavljivano i mada smo se tome baš radovali, na otvaranje radova na gasovodu „Južni tok“ neće doći i ruski predsednik Vladimir Putin. A možda, ipak, i dođe, do nedjelje još ima vremena.
Ovu posljednju rečenicu u Šajkašu, mjestu sa otprilike sa 4.800 duša, smeštenom u samom srcu Šajkaške, oblasti koja, opet, zahvata najveći dio južne Bačke, izgovaraju, naravno, u šali: protokol je protokol i od željenog dolaska ruskog predsednika definitivno neće biti ništa.
- Nema veze, možda dođe za dvije godine, kada posao bude završen, mandat će mu još trajati - veli, veselo, Lazar Krstić, jedan od 18 mještana kojima je, za gradnju gasovoda već privremeno ekspropriisan dio imanja. - Meni su uzeli tek pola jutra i za izgubljen rod platili pošteno i prepošteno: tačno 137.000 dinara.
Identično je i iskustvo drugih vlasnika zemlje, mada nekima novac uopšte nije bio u prvom planu, naprotiv.
- I prije nego što se znalo da Putin neće doći, rekao sam da meni za korišćenje zemlje ne treba nikakva nadoknada, samo da nam on bude gost - potvrđuje Miroslav Putnik.
Prve eksproprijacije obavljene su na platou na kojem je se upravo obavljaju završne pripreme za zvaničan početak radova planiran za 24. novembar. Tuda će trasa gasovoda i prolaziti, a s obzirom na to da će čelične cijevi biti položene na dubini od tri metra, vlasnici će, nesmetano, moći da obrađuju svoju zemlju. Zato eksproprijacije i jesu privremene i biće im isplaćivan samo gubitak koji će imati dok traju radovi na postavljanju cijevi.
- U cijeloj opštini ugovori će biti potpisani sa oko 500 ljudi, a obuhvatiće blizu 200 hektara - precizira Dragan Božić, mještanin Šajkaša i prvi čovjek opštine Titel, kojoj on pripada. - Cijevi kroz našu opštinu prolazi u dužini od 28 kilometara i očekujemo da će na njihovom postavljanju biti uposleno dosta naših ljudi.
Gasovod će se, inače, od ulaska kod Zaječara do izlaska kod Horgoša, kroz Srbiju protezati na 421 kilometru i procjenjuje se da će na gradnji koja će koštati oko dvije milijarde evra, direktno biti angažovano 25.000, a indirektno čak 100.000 ljudi.
- Kod našeg mjesta biće izgrađena i jedna energetsko-otpremna stanica koja će, i kasnije, tražiti radnike - vraća priču na lokalni plan Đuro Kukrić, predsjednik Saveta MZ Šajkaš, inače radnik „NIS Gaspromnjefta“.
Oko značaja velikog projekta za njihovo mjesto, dilema nemaju ni Mirko Kondić i Đuro Musić, a njegovom početku se raduje i Beograđanin Slavko Dimitrijević, koji u Šajkašu ima porodičnu kuću svoje majke, pa tu provodi znatan dio godine.
- Šteta je samo što gradnja nije počela ranije, čemu je kumovala i naša nesloga - veli on dok, sa šajkačom na glavi, kroz selo šeta krupnog haskija Akilu. - No, nema veze, bitno je da će to biti podsticaj razvoja i srpskoj Šajkaškoj, iz koje je ova kapa i potekla, i cijeloj Srbiji. Ja vjerujem da hoće.
JEDINI RASTE
Otprilike pola mještana Šajkaša su Srbi starosjedeoci, a pola doseljenici iz srpskih krajeva u Bosni i Hrvatskoj. U odnosu na onaj iz 2002, mjesto je na popisu iz 2011. imalo stotinak stanovnika više i jedno je od rijetkih u cijeloj Srbiji gdje broj žitelja raste. U Šajkašu s posebnim ponosom potenciraju činjenicu da imaju više đaka prvaka nego opštinski centar Titel.
SPREMNI ZA POSAO
Plato na kojem će u nedjelju svečano biti zavarene prve čelične cijevi budućeg gasovoda pristigle, naravno, iz Rusije (prečnik im je 142, a debljina zidova 2,2 santimetra), uredilo je preduzeće „Bobar“ iz Beške. - Nadamo se da ćemo, kao podizvođači, biti angažovani i u cijelom poslu - kaže vlasnik Petko Bobar. - Za to nas kvalifikuje 2.500 kilometara gasovodne mreže koje smo do sada postavili.