Republika Srpska
Dostavljene mjere za ekonomsku politiku 2014. godine
Banjaluka - Poslovna zajednica u Republici Srpskoj insistira da se u 2014. godini prihvate i realizuju ključne mjere kojima će se rasteretiti privreda od niza fiskalnih i parafiskalnih opterećenja, te da se u Ekonomsku politiku Srpske za narednu godinu ugrade mjere kojima bi se unaprijedili uslovi poslovanja i podigla konkurentnost domaće privrede.
Izvor:Glas Srpske
Prioritetne mjere su donošenje novog Zakona o radu, izmjene Zakona o porezu na dohodak i izmjene Zakona o dječijoj zaštiti, saopšteno je iz Privredne komore Republike Srpske.
Među prioritetnim mjerema su unapređenje rada kontrolnih organa, rješavanje problema nelikvidnosti fondova i privrede, obezbjeđenje blagovremene raspodjele podsticajnih sredstava u privredni, reforma javne uprave, restruktuiranje javnih preduzeća i uređenje oblasti tržišta kapitala.
Poslovna zajednica smatra da je neophodno izvršiti centralizaciju kapitalnih investicija Republike Srpske i izraditi jedinstvenu bazu svih planiranih ulaganja koja se finansiraju iz javnog sektora, uz maksimalno angažovanje domaćih resursa i obezbjeđenja višeg stepena kontrole uloženih sredstava iz budžeta Srpske.
U saopštenju se dodaje da je Privredna komora dostavila Ministarstvu finansija Srpske prijedloge poslovne zajednice za mjere Ekonomske politike za 2014. godinu, a koje je, kako ističu, neophodno usvojiti zbog makroekonomskih pokazatelja privrede Srpske i BiH.
“Ti podaci ukazuju da je stanje u privredi i dalje jako složeno i zabrinjavajuće, bez obzira što su u ovoj godini zabilježena pozitivna kretanja u proizvodnji, izvozu i ukupnoj privrednoj aktivnosti. Iz tog razloga neophodno je u narednom periodu usvojiti mjere za poboljšanje uslova poslovanja, da bi se ovi pozitivni trendovi nastavili i ostvario značajni rast u narednoj godini”, navodi se u saopštenju.
Pored toga, Privredna komora je dostavila Vladi Republike Srpske i niz mjera po svim sektorima privrede, kao i mjere koje se odnose na izmjene propisa na nivou Srpske i BiH.