Vijesti
U Rumuniji počela izgradnja američke baze
BUKUREŠT - Na jugu Rumunije u okrugu Olt danas je zvanično počela izgradnja američke baze za rakete-presretače, koja će postati dio evropskog sistema protivraketne odbrane, javile su agencije.
izvor: Tanjug/Frontal
"Ovo je istorijska prilika", izjavio je zamjenik generalnog sekretara NATO-a, američki diplomata Aleksandar Veršbou, na polaganju kamena-temeljca u bivšoj rumunskoj vazduhoplovnoj bazi Deveselu, prenio je Frans pres."Ovo postrojenje u Deveselu biće ključna komponenta u izgradnji cjelokupnog balističko-raketnog odbrambenog sistema NATO-a", rekao je Veršbou, dodajući da je će baza profunkcionisati do kraja 2015. i integrisati se u sistem NATO-a.
Svečanom početku prisustvovali su predsjednik Rumunije Trajan Basesku, kao i američki podsekretar za odbranu Džejms Miler i direktor američke Agencije za raketnu odbranu Džejms Sajring (Syring), navodi francuska agencija.
Basesku je rekao da štit ima cilj "zaštitu evropskih i američkih građana".
Vašington će investirati 97 miliona evra u bazu, izgrađenu prije približno 60 godina uz pomoć bivšeg Sovjetskog Saveza.
U bazi, koja ostaje pod rumunskom komandom, biće smješteno prosječno 200 američkih vojnika, do maksimalno 500.
Poljska i Rumunija složile su se da narednih godina smjeste po 24 američke rakete-presretače SM-3, a američki brodovi opremljeni raketama-presretačima treba da budu bazirane u jednoj španskoj luci.
"Ono što počinjemo danas je snažan i opipljiv izraz našeg svečanog obavezivanja uzajamnoj bezbjednosti u Evropi", rekao je Miler.
Pokrenut 2010, projekat NATO antiraketnog štita baziran uglavnom na američkoj tehnologiji, obuhvatiće raspoređivanje raketa i snažnih radara u istočnoj Evropi i Turskoj, navodi AFP, dodajući da je za projekat rečeno da ima cilj sprčavanje potencijalnog iranskog napada i da je izazvao protivljenje Rusije.
Taj protivraketni sistem gradiće se etapno i planira se da bude operativan 2018. godine, navodi francuska agencija.