Vijesti

Banjsko liječenje imalo 1 350 osiguranika

BIJELJINA- Fond zdravstvenog osiguranja /FZO/ Republike Srpske je tokom devet mjeseci ove godine u banje u Srpskoj uputio oko 1.100 osiguranika, a u banje izvan Srpske oko 250 osoba, rečeno je u ovom fondu.

izvor: Srna/Frontal

U Fondu kažu da u ovaj broj nisu uključeni osiguranici upućeni u Zavod za medicinsku rehabilitaciju "Dr Miroslav Zotović", jer on, uz medicinsku rehabilitaciju, pruža i druge zdravstvene usluge.

U Specijalnu bolnicu za rehabilitaciju Gornja Trepča u Srbiji tokom devet mjeseci ove godine na liječenje je upućeno oko 200 osiguranika, a u istom periodu prošle godine 199 osiguranika.

Ukupni banjski troškovi Fonda u navedenom periodu iznose oko 1,9 miliona KM, dok su u istom periodu prošle godine bili 3,6 miliona KM.

Fond zdravstvenog osiguranja Srpske sa banjama i drugim specijalizovanim ustanovama ugovara produženu medicinsku rehabilitaciju za osiguranike čije je zdravstveno stanje takvo da im nije dovoljan tretman koji je moguće provesti u bolnici u toku liječenja osnovne bolesti, ili rehabilitacija koja se provodi u centrima za bazičnu rehabilitaciju pri domovima zdravlja.

Osigurana lica samo sa određenim medicinskim indikacijama, koje su propisane Pravilnikom Fonda, mogu da koriste pravo na produženu medicinsku rehabilitaciju u banjama i drugim specijalizovanim ustanovama /Pravilnik o uslovima i načinu ostvarivanja prava na produženu medicinsku rehabilitaciju u specijalizovanim ustanovama dostupan je na internet stranici Fonda, u linku "propisi"/.

"Ovo je potrebno znati zbog toga što porodični doktor ne mora dati uputnicu za svaku rehabilitaciju koju je preporučio specijalista, već samo za onu koja proizlazi iz dijagnoza i stanja za koja je propisano da su osnov za ostvarivanje prava na rehabilitaciju o trošku zdravstvenog osiguranja", pojašnjavaju u Fondu.

Tim porodičnog doktora dogovara se o terminu prijema osiguranika u specijalizovanu ustanovu u kojoj će biti provedena rehabilitacija, a dužina trajanja tretmana se ne ograničava unaprijed, već to određuje specijalizovana ustanova koja provodi liječenje, rukovodeći se zdravstvenim stanjem pacijenta.

Kada je riječ o rehabilitaciji osiguranika u banjama izvan Srpske, o tom zahtjevu odlučuje Komisija Fonda na osnovu medicinske dokumentacije i mišljenja i prijedloga specijaliste određene grane medicine.

Fond zdravstvenog osiguranja ima potpisane ugovore sa "Banjom Vrućicom" kod Teslića, "Vilinom vlasi" kod Višegrada, Banjom "Dvorovi" kod Bijeljine, Zavodom za medicinsku rehabilitaciju "Dr Miroslav Zotović", a u Srbiji sa Specijalnom bolnicom za rehabilitaciju u Gornjoj Trepči, Specijalnom bolnicom za nespecifične plućne bolesti u Sokobanji, te Specijalnom bolnicom za rehabilitaciju Banja "Koviljača" i drugim zdravstvenim ustanovama.

Za osiguranike koji su oslobođeni plaćanja participacije, Fond zdravstvenog osiguranja u cijelosti snosi troškove produžene medicinske rehabilitacije, a riječ je o djeci do 15 godina, licima starijim od 65 godina, oboljelim od progresivnih mišićnih oboljenja, penzionerima sa najnižom penzijom, višestrukim dobrovoljnim davaocima krvi, ratnim vojnim invalidima, porodicama poginulih boraca i drugim kategorijama.

Ostali osiguranici participiraju u cijeni rehabilitacije, a visina zavisi od vrste oboljenja i ustanove u kojoj se tretman provodi.

Komentari
Twitter
Anketa

Treba li bojkot trgovina, kafića, itd. u BiH ponoviti ili je dovoljan samo jedan dan?

Rezultati ankete
Blog