Vijesti

Milanka Zec baca novo svjetlo na aferu oko zemljišta Poljoprivredne škole

Bivši šef Odsjeka za imovinsko-pravne poslove Grada Banjaluka Milanka Zec Višnjić u pismu dostavljenom Specijalnom tužilaštvu RS iznijela je niz ozbiljnih optužbe na račun gradonačelnika Banjaluke Slobodana Gavranovića, u slučaju zamjene zemljišta Poljoprivredne škole vrijedno desetine miliona maraka, saznaje portal Capital.ba.

izvor: Capital.ba/Frontal

Portal prenosi da je Zec Višnjić zbog pokušaja da rasvijetli ovu aferu i zaštiti gradsku imovinu, kako sama navodi u dokumentu, ekspresno smijenjena sa mjesta načelnika Odsjeka, kancelarija joj je zepečaćena i sva dokumentacija izuzeta.

U tom dokumentu Zec Višnjić ukazuje na niz sumnji u nezakonitosti vezano za ugovore o zamjeni zemljišta koje je Poljoprivredna škola zaključila sa fizičkim i pravnim licima.

Zec Višnjić je pokušala da od gradonačelnika Gavranovića dobije podršku za zaštitu gradske imovine, a zauzvrat je nagrađena smjenom, zapljenom dokumentacije i sada joj, kako se špekuliše u Gradskoj upravi, prijeti i definitivan otkaz.

Početak balade

Zec Višnjić podsjeća da je Pravobranilaštvo RS na inicijativu Grada, tužilo Poljoprivrednu školu zbog zamjene zemljišta. Poljoprivreda škola je odmah reagovala i od Grada zatražila povlačenje tužbe argumentujući to da su na isti način i prije mijenali nekretnine a Grad ih nije tužio.

Grad je odmah uputio dopis Zemljišno-knjižnoj kancelariji Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIP) i zatražio svu dokumentaciju o promjenama nad zemljištem Poljoprivredne škole.

„Imajući u vidu dobro poznati opurtunizam RUGIP-a, inertnost, neažurnost, a možda i svjesnu opstrukciju, kada je u pitanju dostavljanje podataka, ja kao predstavnik Grada – šef Odsjeka za imovinsko-pravne poslove, sa pomoćnikom Pravobranioca RS lično sam otišla da izvršim uvid u sve spise i promjene na pomenutom zemljištu. Iako se radi o podacima koji predstavljaju javnu evidenciju, nismo imali mogućnost uvida u tražene podatke, a pogotovo da ih dobijemo u pisanoj formi. Podatke nisam dobila zbog zabranjenog pristupa Serveru z.k. podacima za predmetni lokalitet, kako nam je to tada saopštio šef te kancelarije“, navodi Zec Višnjić.

Dobili su obećanje da će podatke dobiti u što kraćem roku, ali to se nije desilo.

Zec Višnjić nije odustajala. I pored novih brojnih pokušaja i obećanja ništa nisu dobili.

Umjesto toga RUGIP obavještava Grad Banjaluku da je po nalogu direktora RUGIP, zahtjev Grada proslijeđen direktoru RUGIP-a Tihomiru Gligoriću na nadležno postupanje.

„Opet odlaganje! Zaprepašćuje da je direktor donio takvu odluku ignorišući činjenicu da su podaci ove vrste, po zakonu javni, i kao takvi dostupni svim fizičkim i pravnim licima, pa i Gradu Banjaluka“, piše Zec Višnjić u Informaciji koja je dostavljena tužilaštvu, a koja je u posjedu Capital-a.

Svjesna  nemoći da zaštiti interese Grada, obratila se direktno gradonačelniku Slobodanu Gavranoviću.

Objasnila mu je da posljedice čekanja na podatke od RUGIP-a mogu biti ogromne: prometovanje zamljišta, podizanja kredita, stavljanja pod hipoteku….

„Na sve ovo, Gradonačelnik je, na moje veliko iznenađenje, iznio svoje argumente da Grad Banjaluka,  nije aktivno legitimisana strana za podnošenje tužbi u ovom slučaju, već Vlada RS, i pored toga što sam ga upoznala da je Pravobranilaštvo, na inicijativu Grada, već podnijelo nekoliko tužbi protiv Poljoprivredne škole, po istom pravnom osnovu“, navodi Zec Višnjić.

Gavranović joj je ponovio da zemljište nije u vlasništvu Grada, već Vlade.

Nakon ovog razgovora i „malo uplašena zbog Gradonačelnikovih „argumenata“ i pritisnuta teretom odgornosti“, Zec Višnjić je Gavranoviću 28. novembra prošle godine napisala podnesak „Informacija i postupanje“.

Odmah sledećeg dana Gavranović joj je pisano odgovorio i, na njeno iznenađenje on ovaj put potpuno mijenja svoj stav, te navodi da podnese tužbu protiv Poljoprivredne škole i da je to ona trebala i ranije učiniti.

Ali to je očito bio samo dobro smišljeni potez da bi se stvorio privid.

Stres i šok odveli je do Hitne pomoći

A onda se stvari počinju mijenjati. Istog dana, prenosi portal Capital.ba. Negativno, po šefa Odsjeka Milanku Zec Višnjić.

„Istovremeno, Gradonačelnik preimenuje postojeći „Odsjek za imovinsko-pravne poslove“ u „Odsjek za pravna pitanja“ prouzrokujući ukidanje mojih ovlašćenja, oduzimanje pečata i svega onog što omogućava moje normalne aktivnosti i obaveza na radnom mjestu“.

Zec Višnjić ponovo piše Gavranovciću, tražeći instrukcije.

Odmah, sledećeg dana (30. novembra 2012.) iznenada i bez najave, u kancelariju upale su joj kolege iz Gradske uprave, predstavljajući se da su članovi tek formirane komisije za preuzimanje sve dokumentacije Odsjeka.

Ignorisali su njeno upozorenje da nije dobila nikakvo Rješenje o razrješenju sa mjesta šef Odsjeka. „I sami članovi komisije su bili iznenađeni ovom situacijom“. To ih nije spriječilo da po cijeloj kancelariji, stolovima, stolicama i ormaru rasture dio od oko 700 predmeta (spisa). Kako je bio kraj radnog vremena, Kancelariju su joj zapečatili, dokumentacija je ostala razbacana po podu, a Zec Višnjić je završila u hitnoj pomoći zbog stresa i šoka.

„Ova informacija ima za cilj da zaštiti moju malenkost, kako profesionalno, tako i lično, kao i da sugeriše nadležnim službama da ispitaju motive ovog neuobičajenog načina „primopredaje“. Takođe, zaštita imovine Grada Banjaluka se podrazumijeva. Sve gore opisano i još mnogo toga, je najviše doprinijelao da se izbaci kovanica „zemljišna mafija“, kojoj nisam i ne želim da i sama dam doprinos. Molim vas da ispitate cio slučaj u vezi ovih i drugih predmeta, koji ovakvom opstrukcijom brzo dobiti ili već imaju pomenuti atribut“, zaključila je Milanka Zec Višnjić.

Pokrenute istražne radnje

Prema informacijama do kojih je došao Capital, Specijalno tužilaštvo RS je upoznato sa svim ovim informacijama ali očigledno je smatralo da to nije njihov posao.

Slučaj su proslijedili Okružnom tužilaštvu Banjaluka koje, prema zvaničnom obavještenju, pokrenulo „određene istražne radne u više premeta vezano za zaključene uzgovore o zamjeni zemljišta „Poljoprivredne škole“ , između ostalih i u predmetu T 13 0 KT 000 3588 07“.

Mediji i opozicija godinama iznose niz sumnji u nezakonitosti sa prometovanjem zemljišta Poljoprivredne škole. Radi se o stotinama dunuma atraktivnog gradskog zemljišta vrijednog desetine miliona KM, koje je Poljoprivredna škola sa fizičkim i pravnim licima zamijenila za istu površinu skoro bezvrijednog seoskog zemljišta.

Iz Gradske uprave danas nismo dobili komentar na optužbe Milanke Zec Višnjić, uz obrazloženje da je gradonačelnik na službenom putu u Njemačkoj.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog