Region
Prodaja organa putem interneta
Nakon što su dvije osobe uhapšene zbog pokušaja prodaje bubrega na internetu, ljekari upozoravaju da taj slučaj nije usamljen. Iako u Srbiji do sada nije zabilježena nijedna ilegalna ugradnja, prodaja organa putem oglasa je česta, prenosi RTS.
izvor: RTS/Frontal
Odjeljenje za strance beogradske policije podnijelo je krivične prijave protiv dvojice srpskih državljana, jer su ilegalno prodavali bubreg putem oglasa na internetu. Zbog osnovane sumnje da su prekršili Zakon o transplantaciji organa, Prvo osnovno tužilaštvo saslušalo je 38 - godišnjeg A.K i 39-godišnjeg G.S.
Policija i dalje prikuplja podatke o potencijalnim kupcima, ljekarima koji bi eventualno izvršili transplantaciju, kao i neadkvatnim objektima u kojima bi se ti organi vadili.
Kako kažu u policiji, osumnjičeni su planirali da trgovinu organa obave mimo zvaničnih medicinskih ustanova. Putem oglasa nudili su svoje organe posljednjih nekoliko mjeseci.
"U prvom slučaju izvršilac ovog krivičnog dao je oglas da za 150 hiljada dolara prodaje svoj bubreg, to se dogodilo prije 4 mjeseca. U naredna 3 mjeseca, na taj oglas na engleskom jeziku javilo se nekoliko osoba koje su iskazale potrebu, želju da stupe u komunikaciju oko te nedozvoljene kupoprodaje bubrega", rekao je Milan Miljojković iz Odeljenja za suzbijanje ilegalnih migracija i trgovine ljudima.
Miljojković kaže i da je komunikacija uspostavljena, kako sa osobama iz Srbije, tako i sa nekim iz inostranstva.
Ista procedura korišćena je i u drugom slučaju, ali je za svoj organ osumnjičeni tražio 60 hiljada evra. Policija je zaplijenila kompjutere i mobilne telefone koje su koristili.
Prema saznanjima policije, tragovi trgovine vode izvan Evrope, pa su o cijelom slučaju obaviješteni Interpol i nadležni organi zemalja iz kojih su se javljali kupci.
Problem ilegalne trgovine organima u Srbije nije nov, tvrde ljekari.
Kako kažu na Vojno-medicinskoj akademiji, u užoj Srbiji sa Vojvodinom do sada nije bilo nijednog primjera bilo kakve ilagalne ugradnje nekog organa, ali je oglašavanje prodaje često.
"Imamo već duži niz mjeseci i godina pokušaje oglašavanja i reklamiranja. Ja vjerujem da je to najvećim dijelom zbog loše edukovanosti našeg stanovništva, a znamo da će i oni shvatiti da je to zakonski kažnjivo", kaže doktor Đoko Maksić, koordinator za transplantaciju organa na VMA.
Sa VMA upozoravaju da nije svaka transplantacija uspješna, naročito ona koja se izvodi ilegalno.
Zakonom je jasno definisana procedura transplantacije organa, od davaoca do primaoca. Za krivično djelo ilegalne transplantacije zakon propisuje kaznu od 2 do 15 godina.