Republika Srpska
RS i zvanično izašla iz recesije
BANJALUKA - Bruto domaći proizvod (BDP) RS u drugom tromjesečju ove godine povećan je za 1,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine, čime je RS, sa dva uzastopna kvartala ekonomskog rasta, i zvanično izašla iz recesije.
Zavod za statistiku RS juče je objavio da je BDP RS, koji predstavlja vrijednost svih finalnih dobara i usluga proizvedenih unutar jedne ekonomije, u periodu april - jun 2013, za jedan procenat veći nego u prvom tromjesečju.
Rast BDP-a u prvom kvartalu ove godine iznosio je 0,9 odsto.
Ekonomski rast RS u drugom kvartalu nošen je uzletom prerađivačke industrije koja je ostvarila realni rast za 10,1 odsto, dok je taj sektor zajedno s oblastima vađenja ruda i kamena, proizvodnje i snabdijevanja strujom i gasom, snabdijevanja vodom, kanalizacijom, upravljanja otpadom i djelatnostima sanacije životne sredine porastao za 7,1 odsto.
Područje umjetnosti, zabave i rekreacije i ostalih uslužnih aktivnosti u RS povećano je za dva procenta, dok su javna uprava i odbrana, obavezno socijalno osiguranje, obrazovanje, djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalnog rada zabilježili rast od 1,9 odsto. Slijede finansijske i djelatnosti osiguranja sa kvartalnim povećanjem za 1,5 odsto.
Sa druge strane, najizraženije realno smanjenje BDP-a u drugom kvartalu evidentirano je u sektoru građevinarstva i to za tri procenta. Slijede područja poslovanja s nekretninama koja su umanjena za 0,9 odsto, informacija i komunikacija, te trgovina, saobraćaj, hotelijerstvo i ugostiteljstvo za po 0,8 odsto, poljoprivreda, šumarstvo i ribolov za 0,5 odsto, te stručna, naučna i tehnička djelatnost za 0,4 odsto.
Pero Ćorić, direktor Sektora granskih udruženja u Privrednoj komori RS, kaže da su kvartalno povećanje BDP-a i formalni izlazak iz recesije ohrabrujuće vijesti.
Ekonomski rast RS u periodu od aprila do juna nošen uzletom prerađivačke industrije za 10,1 odsto
Kao posebno pozitivno ističe realni rast prerađivačke industrije za 10,1 odsto, podsjećajući da je njeno učešće u strukturi BDP-a RS u protekle četiri godine imalo silaznu tendenciju.
"Prerađivačka industrija je od 2009. bilježila smanjenje učešća u BDP-u sa 9,2 odsto na prošlogodišnjih 7,8 odsto. Zbog toga je bilo od izuzetne važnosti da se zaustavi taj pad", ukazao je Ćorić.
On kaže da se u prvom polugodištu 2013, uglavnom zbog pojačane tražnje iz Evropske unije, bilježe jače aktivnosti izvozno orijentisanih preduzeća koje su pogurale skok obima industrijske proizvodnje, posebno u sektorima drvoprerade, tekstila, proizvodnje mašina i opreme, i djelimično metaloprerade.
U poslovnoj zajednici ističu da bi vlasti trebalo da preduzmu mjere na dugoročnom održanju ekonomskog rasta, prije svega kroz fiskalno i parafiskalno rasterećenje privrede, kako bi se podstaklo i novo zapošljavanje bez koga se ne može govoriti o izlasku iz krize.
"Uprkos rastu industrijske proizvodnje bilježi se povećanje broja nezaposlenih u prerađivačkom sektoru, što najbolje pokazuje da nas čeka dug put dok se makroekonomski parametri ne vrate na baznu 2009. godinu kada su se u RS osjetili prvi efekti svjetske ekonomske krize", istakao je Ćorić.
Milorad Dodik, predsjednik RS, i Zoran Tegeltija, ministar finansija, nedavno su iznijeli prognoze da će RS u 2013. godini zabilježiti ekonomski rast od 1,5 do dva odsto, pozivajući se na pozitivne uzlazne trendove i projekcije međunarodnih finansijskih organizacija.