Vijesti

Iz istorije: SAD, 1961. izbjegnuta nuklearna katastrofa

U Americi 1961. izbjegnuta nuklearna katastrofa, kada je atomska bomba izbačena iz bombardera koji se raspao u vazduhu. Zbog kvara na niskonaponskom prekidaču, bomba na sreću nije eksplodirala.

izvor: RTS/Frontal

Američka atomska bomba zamalo je eksplodirala 1961. godine iznad Sjeverne Karoline, a njena razorna moć bila bi 260 puta snažnija od eksplozije koja je uništila Hirošimu, piše britanski list Gardijan.

 
Atomska bomba.jpg

Tajni dokument, do kojeg je došao novinar Erik Šloser na osnovu zakona o slobodnom pristupu informacijama, sadrži dokaze da su SAD "za dlaku" izbjegle katastrofu velikih razmera kada su dvije hidrogenske bombe "Mk-39" slučajno ispuštene iznad Goldsboroa u Sjevernoj Karolini 23. januara 1961. godine.

Bombe su pale na zemlju nakon što se strateški bombarder B-52 raspao u vazduhu, a jedna od sprava je djelovala onako kako je nuklearno oružje osmišljeno da djeluje u ratu: njen padobran se otvorio, mehanizam okidanja se aktivirao i samo je jedan niskonaponski osigurač spriječio nezapamćeno krvoproliće.

Vojni izvještaj o tom incidentu, urađen je osam godina kasnije, 1969. godine, a sam incident, objelodanjen je široj javnosti 2008. godine, ali nije bilo riječi da je jeftini, ali ispravni niskonaponski osigurač, spriječio katastrofu.

Američki mediji su ranije pisali da je avion letio ka obližnjoj bazi Sejmur Džonson i da je posled 12 sati leta došlo do problema sa pritiskom goriva. Prema zvaničnoj verziji druga bomba se raspala u vazduhu, tako da su dijelovi "bezbjedno" pali, ali nikada nije objašnjeno šta se desilo sa radioaktivnim materijalom iz druge bombe.

Komanda je naredila članovima posade da iskoče iz aviona. Dvoje članova posade je poginulo jer nisu napustili avion na vrijeme. Šest članova je iskočilo na visini od 2.700 metara, a jedan od njih je poginuo zbog problema sa padobranom.

Bombe su bile jačine četiri megatone, ili četiri miliona tona TNT eksploziva. Da je naprava detonirana, smrtonosne čestice bi se raspršile iznad Vašingtona, Baltimora, Filadelfije i čak bi stigle do Njujorka, izlažući riziku milione života.

Iako je stalno bilo spekulacija o tome za koliko je izbjegnuta Goldsboro katastrofa, američka vlada je uporno demantovala da je njen nuklearni arsenal ikad ugrozio živote Amerikanaca.

Međutim, u dokumentu koji je objavljen, inženjer laboratorije "Sandia" , odgovorne za mehaničku bezbjednost nuklearnog oružja, zaključio je da je "jedna jednostavna, dinamo-tehnologija, niskonaponski osigurač, stajao između SAD i velike katastrofe".

Šloser je otkrio dokument tokom istraživanja za svoju novu knjigu o nuklearnoj trci o naoružanju. Koristeći zakon o slobodnom pristupu informacijama, otkrio je da je najmanje 700 "velikih" incidenata sa 1.250 komada nuklearnog oružja zabilježeno samo između 1950. i 1968. godine.

"Rečeno nam je da ne postoji mogućnost da se to oružje slučajno aktivira, a evo ovo zamalo nije", rekao je Šloser.

On je dodao da je američka vlada stalno pokušavala da od svog naroda sakrije informacije kako bi spriječila postavljanje pitanja o politici nuklearnog oružja.

Incident se dogodio samo tri dana poslije inauguracionog govora tadašnjeg predsjednika Džona Kenedija.

Bombe Mk-39 proizvodile su se pedesetih, a krajem šezdesetih su povučene iz naoružanja. Težina bombe bila je oko tri tona, visina tri i po metra, a prečnik 90 do 115 centimetara.

Strateški bombarderi B-52, odnosno modernizovani varijanti, još se nalaze u naoružanju američke vojske.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog