Kultura

Međunarodni naučni sastanak slavista u Vukove dane

BEOGRAD - Na Filološkom fakultetu u Beogradu danas počinje 43. Međunarodni naučni sastanak slavista u Vukove dane, koji će trajati do 15. septembra u organizaciji Međunarodnog slavističkog centra.

izvor: Tanjug/Frontal

Naučni značaj, zanimljivost i aktuelnost ove tematike učinili su da na konferenciji, sa referatima i naučnim saopštenjima, učestvuje oko 120 naučnika iz Srbije i drugih evropskih zemalja, najavili su organizatori.

Teme ovogodišnje naučne konferencije su "Inovacioni procesi u srpskom književnom jeziku - uticaji drugih jezika i kultura" i "Njegoš u svome vremenu i danas".

Učesnici dolaze sa raznih univerziteta i iz kulturnih i obrazovnih institucija među kojima su iz Beograda Filološki fakultet, Institut za književnost i umetnost, Institut za jezik, Balkanološki institut SANU, Pravoslavni bogoslovski fakultet, JP Zavod za udžbenike.

Tu su i filozofski fakulteti u Novom Sadu, Nišu, Kosovskoj Mitrovici, Filološko-umetnički fakultet u Kragujevcu, Učiteljski fakultet u Vranju, Fakultet pedagoških nauka u Jagodini, Državni univerzitet u Novom Pazaru (Departman za srpsku književnost i jezik), Učiteljski fakultet u Leposaviću, Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Kikindi, Ogranak Vukove zadužbine u Nišu.

Iz inostranstva referenti dolaze iz Istočnog Sarajeva-Pala, Banjaluke, Nikšića, Podgorice, Ljubljane, Graca, Bukurešta, Velikog Trnova, Sofije, Krakova, Katovica, Poznanja, Varšave, Vroclava, Opola, Kijeva, Pitsburga, Pariza, Rima, Peskare, Torina, Kopenhagena, Minska, Sankt Peterburga, Hamburga, Minhena, Hajdelberga, Berlina, Sofije.

Povodom velikog jubileja, 200 godina od rođenja Petra II Petrovića Njegoša, na svečanom otvaranju skupa "Slovo o Njegošu" održaće pjesnik Rajko Petrov Nogo, dobitnik nagrade "Izviiskra Njegoševa" za 2010. godinu.

Organizatori ističu da o Njegošu i njegovom djelu postoji veliki broj naučnih monografija i tematskih zbornika u zemlji i inostranstvu, pa se na skupu očekuju rezultati novijih istraživanja u okviru tema "Poetika Petra II Petrovića Njegoša (pjesničke vrste/žanrovi, evolucija)", "Kontekst srpske književnosti 19. vijeka (S. M. Sarajlija, Mušicki, Vuk, Radičević, Sterija, Ljubiša i dr.)", "Njegoš i evropska književna tradicija", "

Njegoš i ruska književnost", "Južnoslovenski i balkanski kontekst", "Njegoš i epoha srpskog romantizma"...

Za početak konferencije pripremljena je i objavljena Knjiga rezimea, zbornici referata sa prethodnog, 42. Međunarodnog naučnog sastanka slavista u Vukove dane.

Ove godine nastavljena je edicija Predavanja, izašla je druga knjiga "Predavanja 2" koja treba da što bolje predstavi stranim studentima bogatstvo naše kulture, lepotu jezika, kao i neprolazne vrednosti književnog stvaralaštva koje srpski narod poseduje. Ta knjiga predstavlja i putopis po svetim mjestima srpske kulture, središtima kulturnog života, duhovnim centrima iz kojih zrače najpozitivnije poruke usmjerene ka mladim ljudima i svim ljudima dobre volje Evrope i svijeta, dodaje se u najavi skupa.

Po završetku ovogodišnjeg naučnog sastanka prihvaćeni naučni referati sa međunarodnom recenzijom biće objavljeni u zborniku. Do sada je, uz podršku Ministarstva nauke i uz učešće najeminentnijih svetskih slavista, objavljeno više od sto tomova zbornika naučnih referata iz srpskog jezika i književnosti.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog