Vijesti
Provjera imovine političara RS – Kontrola stanova i vila u Crnoj Gori
Funkcioneri iz Republike Srpske uskoro neće moći više da skrivaju svoju imovinu u Crnoj Gori tako što izbjegavaju da je navedu i imovinskim kartonima. Ta opasnost prijeti i crnogorskim funkcionerima čija je imovina sakrivena u RS.
izvor: Blic
Naime, predsjedniik Komisije za sprečavanje sukoba interesa Crne Gore, Slobodan Lekovič, predložio je predsjednici takve komisije u RS, Obrenki Slijepčević, potpisivanje sporazuma o saradnji kao prvi korak da se i u drugoj državi provjere navodi iz kartona. On kaže da bi sastanak bio u skaldu sa preporukama Evropske komisije, iz čega se da naslutiti da EU stoji iza te ideje.
Slijepčevićeva nije htjela da za „EuroBlic“ govori o toj temi. Obećala je da će javnost obavijestiti nakon sastanka u septembru. Međutim, Leković kaže da slične sporazume Crna Gora ima potpisane sa komisijama devet zemalja, uglavnom u regionu, a da je cilj da se on potpise u sa Komisijem RS. Sa CIK BiH sporazum već postoji, ali samo o razmjeni pravnih akata i stručnjaka, budući da CIK nema zakonsku obavezu da provjerava imovinske kartone. Leković je ubijeđen da će se to brzo promijeniti jer je takav slučaj bio i u Crnoj Gori sve dok Brisel od njegove komisije nije zatražio da provjerava da li su tačni svi podaci koje im funkcioneri dostavljaju.
Komisija RS u zakonu ima mogućnost da provjerava funkcionera Srpske ali nije poznato da je bilo koga „zaboljela glava“ zbog toga.
- Neka koleginica Slijepčević pogleda u kartone funkcionera iz Trebinja i vidi da li su prijavili stanove u Herceg Novom. Siguran sam da ih može nabrojati na prste, a Herceg Novi je popunjen stanovima, kućama i vilama iz BiH. Vjerujemo da i naši funkcioneri imaju imovinu u RS za koju mi još ne znamo – rekao nam je Leković i na primjeru Crne Gore obajsnio kako bi trebalo da izgledaju provjere.
Prije svega, da organ kome se podnose imovinski kartoni ima uvid u baze podataka svih institucvija svoje zemlje koje raspolažu imovinskim podacima funkcionera. Crnogorska Komisija već ima sporazume sa upravama za nekretnine, javne nabavke, poreznicima. Ako se utvrdi nesklad sa onim što piše u kartonu – slijedi kazna.
Najveći problem su bankovni računi. Na osnovu primjera Hrvatske planiramo da u zakon ugradimo odredbu po kojoj nam političar u izjavi o imovinskom stanju dozvoljava blanko provjeru njegovog računa. Već imamo saglasnost naše Centralne banke – kaže Leković.
I opozicija i vladajući poslanici u NSRS ubjeđuju da bi podržali sporazum sa Crnom Gorom.
- Predlažući zakon o ispitivanju porijekal imovine SDS je dala signa da je za to da svi političari prijave svu imovinu i dokažu porijeklo, bez obzira na to da li je ona u RS ili drugdje. Ubijeđen sam da nema političke volje za to sve dok se ne promijeni odnos sanaga u Skupštini – kaže posalnik SDS-a Boris Jerinić
Zamjenik šefa kluba posalnika SNSD Nikola Baštinac tvrdi da je ideja iz Crne Gore odlična i da ima podršku vlasti te da „ne bi bilo problema da se to realizuje sa svim državam u Evropi.