Republika Srpska

Napreduje proizvodnja namještaja

BANJALUKA- Za sedam mjeseci ove godine proizvodnja namještaja u Republici Srpskoj povećana je za 21,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine, rekao je sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta pri Privrednoj komori Srpske Lazo Šinik.

izvor: Srna/Frontal

Šinik je naglasio da Srpska konstantno bilježi rast proizvodnje namještaja, o čemu govori i podatak da je učešće namještaja u ukupnom izvozu iz oblasti drvne industrije 45 odsto.

"Time se približavamo rezultatu koji smo imali prije rata, kada je učešće namještaja u ukupnom izvozu drvne industrije bilo 60 odsto. Najvažniji partneri su nam zemlje Evropske unije i Srbija", istakao je Šinik.

Za šest mjeseci ove godine vrijednost izvoza proizvoda od drveta i namještaja je 159 miliona KM. Proizvodi od drveta podrazumijevaju građevinsku stolariju, prozore, vrata, podne obloge, parkete, podove, ploče, furnire.

"Zajedno posmatrano izvoz je ove godine veći za 13,5 odsto nego u istom periodu prošle godine, a trend rasta izvoza nastavljen je i u drugoj polovini godine", dodao je Šinik.

Mogućnost prozvodnje namještaja za grčko tržište, koja je pomenuta tokom nedavnih razgovora predsjednika Srpske Milorada Dodika i premijera Željke Cvijanović sa grčkim privrednicima, bila bi, naglasio je Šinik, izuzetan podsticaj za domaće proizvođače i dodan prostor za povećanje plasmana.

"Grčka trenutno nije među prvih deset zemalja kad je u pitanju spoljno-trgovinska razmjena iz oblasti prerade drveta i proizvodnje namještaja. Do sada je bilo više interesa za elemente, građu i poluproizvode, nego za gotov namještaj", rekao je Šinik.

Namještaj iz Republike Srpske najviše se izvozi u NJemačku, zatim Italiju, Hrvatsku, Holandiju, Srbiju, Francusku, SAD i Austrija.

Proizvodnjom namještaja na bazi drveta u Srpskoj se bavi petnaestak privrednih subjekata, dok ukupno u sektoru šumarstva, prerada drveta i proizvodnje namještaja radi 14.000 zaposlenih.

"Od toga broja nešto više od 4.000 radnika zaposleno je u šumarstvu, a ostalo u kapacitetima primarne prerade drveta, polufinalnih i finalnih proizvoda. Dakle namještaj je najznačajniji dio drvoprerađivačke industrije u Republici Srpskoj, jer ostvaruje najviše prihoda i podstiče izvoz", istakao je Šinik.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog